2 zł za wejście na Dni Krotoszyna

Sebastian Pośpiech, 27 maj 2014, 08:47
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Tegoroczne Dni Krotoszyna odbędą się 13, 14 i 15 czerwca na Błoniu. Wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Afromental, Lemon, Sylwia Grzeszczak, Zbigniew Wodecki. Kontrowersje budzi pomysł dwuzłotowej odpłatności za udział w trzydniowej imprezie plenerowej.
2 zł za wejście na Dni Krotoszyna

Wojciech Szuniewicz przedstawił pomysł odpłatności radnym z obu komisji Rady Miejskiej Krotoszyna

Tegoroczne dni miasta mają być wyjątkowe z kilku powodów. Po pierwsze, oprócz Zbigniewa Wodeckiego wykonawców w plebiscycie wybrali krotoszynianie. - Gwiazdy zostały zaproszone na podstawie wyników głosowania mieszkańców - stwierdza Wojciech Szuniewicz, dyrektor Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury, główny organizator. Wystąpi także Fanfare Ciocarlia, 12-osobowa orkiestra dęta z Rumunii. - To najwyższej jakości zespół, grający muzykę folkową - uważa dyrektor KOK.
Pierwszego dnia, tj. w piątek 13 czerwca, zagrają zespoły krotoszyńskie. Wystąpią także przedszkolaki w półtoragodzinnym programie. Zaprezentują się laureaci Krotoszyńskich Talentów. W sobotę usłyszymy zespoły discopolowe D-Bomb i Power Play. Szczegółowy program podamy w następnym wydaniu.
Nowością jest opłata w wysokości 2 zł za osobę na wszystkie trzy dni. Będą ustawione trzy bramki, a dowodem uiszczenia opłaty będzie opaska festiwalowa. Zdaniem dyr. Szuniewicza wystarczy raz wydać 2 zł i założyć opaskę na rękę, a potem nosić ją przez trzy dni. -  "Biletowanie" lub inaczej "opaskowanie" ma na celu wykonanie obiektywnego zbadania frekwencji na imprezie. A poza tym jest też aspekt podatkowy. Wprowadzenie odpłatności umożliwi KOK-owi odzyskanie VAT-u. Impreza darmowa nie przynosząca dochodu kosztuje o 23% więcej, bo z VAT-em. A to są przecież pieniądze nas wszystkich. A za ten odzyskany VAT zapraszamy wszystkich na wydarzenia plenerowe latem- zapewnia szef KOK.
Okazuje się, że tegoroczne Dni Krotoszyna będą najdroższe w ich historii. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ponad 350 tys. zł. Dotychczas najdroższa była edycja z roku 2012 - 293 tys. zł, a rok temu dni miasta kosztowały 257 tys. Główny powód to gaże gwiazd polskiej muzyki. W. Szuniewicz uważa, że mieszkańcy będą w tym roku bardzo zadowoleni. - Ale jest to pewna rzecz do przemyślenia, bo to się robi impreza totalnie komercyjna, na wysokim poziomie – mówi.  
Jest też inny powód odpłatności za udział w dniach miasta. Miasto, które wraz z ośrodkiem kultury finansuje imprezę, zamierza odzyskać podatek VAT. - Dlatego musi być wykazana sprzedaż opodatkowana - mówi skarbnik gminy, Grzegorz Galicki. Jak oszacowano, do zwrotu byłaby kwota pomiędzy 60 a 70 tys. zł. - Jako księgowy mogę tylko przyklasnąć takiemu pomysłowi, bo do tej pory nie odzyskiwano podatku VAT od kosztów poniesionych na organizację Dni Krotoszyna - twierdzi skarbnik. Burmistrz Julian Jokś mówi jednak, że sprawa nie jest przesądzona i jeszcze się zastanowi nad odpłatnością.

 

Artykuł wyświetlono 5698 razy
Komentarze do artykułu
Avatar_missing_small
Tomasz Nowak - 27 maj 2014, 13:05

Po pierwsze tego rodzaju imprezy nie powinny być finansowane z budzetu miasta - wara od pieniedzy obywateli i przeznaczania ich na wyngrodzenia dla miernych "arystów".

Avatar_missing_small
x Men - 27 maj 2014, 21:08

Niby dwa złote nie dużo ale zdziwi się pomysłodawca co za tym pomysłem pokaże frekfencja

Avatar_missing_small
Tomasz Nowak - 28 maj 2014, 13:28

Moze pokaze w koncu ze nikt nie ma ochoty zeby z jego ciezko zarobionych pieniedzy fiansowano tego rodzaju "występy".

Avatar_missing_small
obywatel krotoszyna - 29 maj 2014, 17:28

To jakies jaja??--obywatele krotoszyna mają placic za uczestnictwo w swięcie miasta???panie szuniewicz --zostaw pan ten KOK-idz jak najdalej od organizacji jakichkolwiek imprez..na początku swojej watpliwej kariery w KOK-skutecznie pogoniles krotoszynskich handlarzy z festynow przez KOK oranizowanych na rzecz-innych -z drugiego konca polski-poprzez sprzedarz stoisk-bo dali wiecej..lokalni handlarze -są obywatelami naszej gminy i tutaj placą podatki-ale imrez obslugiwac nie mogą(bo za malo dają kasy).A moze ruszyc dupe z za biurka-i szukac osobiscie sponsorow-jak to bylo za czasow osrodka kultury na M.rynku..moze czas uczyc sie od swoich poprzednikow-wyjsc do ludzi--do sponsorow-zamiast siedziec za biurkiem i kombinowac jak bez wysilku zarobic na obywatelach krotoszyna..wystep dzieci-to dobry pomysl--bo rodzice i rodziny tych dzieciaszkow przyjdą popatrzec na swoje pociechy....przeciez to tylko 2zl...obluda,wstyd i rzenada..dziwie sie radnym przyklaskujacym takim pomyslom(do wyborow).

Avatar_missing_small
Marian Jankowski - 01 czerwiec 2014, 14:55

Myślałem a żeby napisać komentarz ale istniało ryzyko zniewagi.Zniewaga czy tryk polityczny a przecież mieszkańcy Krotoszyna uważają,że pieniądze maja i jeżeli budżet miasta jest kiepski to 2 zł.może okazać się dziadowskie.Na mszy św.w Kościele 2 zł to lepiej wcale a 5 zł to z przymrużeniem oka a stawka od 10 do 50 zł mile widziana.A żeby wilk był syty a owca cała to za wejście na uroczystości Dni Krotoszyna to stawka powinna być minimum 5 zł.
Tryk polityczny bo obecna polityka zmusza do wyrzeczeń bo taka droga jest najwłaściwsza - czy dobry kierunek to na miarę dobry ale może okazać się i niebezpieczny.

Avatar_missing_small
Joanna Mandruesku - 01 czerwiec 2014, 20:49

2 pln to żaden pieniądz to fakt!
Jednak prestiż tej imprezy wymaga by była darmowa.
Pamiętam dawne czasy,tłumy Krotoszynian i okolic i mnóstwo sponsorów (pamiętacie WSM,Cerabud,Mleczarnia,Zakłady mięsne,i kilkanaście innych.Wtedy jeszcze na rynku były te dni obchodzone.Było całkiem miło.
Teraz ? hmmm? jednak nie pójdę. Wieje jakąś kichą. Szkoda i tej imprezy i tego miasta. Jaki pan taki kram - takie przysłowie mi przyszło na myśl.

Avatar_missing_small
romka krotoszynianka - 03 czerwiec 2014, 16:20

zanim pan Burmistrz się zastanowi to już będzie po imprezie....haha...facet ma na wszystko czas!!!!!!!!!!1

Avatar_missing_small
romka krotoszynianka - 03 czerwiec 2014, 16:34

tofik

Avatar_missing_small
Tadeusz Kaczmarek - 03 czerwiec 2014, 21:47

Marian! jesteś jednak debilem.Nie czytasz uważnie

Avatar_missing_small
x Men - 03 czerwiec 2014, 22:51

jestem ciekawy co na te dwa złote powiedzą Krotoszyniacy ale nasza cała paczka i rodzina nie bedziemy na dniach Krotoszyna jedziemy teraz w ten weekend na dni Koźmina jest ciekawszy i przede wszystkim Drmowy!!!

Avatar_missing_small
Paweł Uhrynski - 04 czerwiec 2014, 23:51

Co roku wyższe podatki,bo Krotoszyn bawi się /koszt imprezy ponad 350 tyś. zł./.Jestem za opłatą-KTO CHCE SIĘ BAWIĆ,NIECH PŁACI.Nie tworzy się nowych miejsc pracy,likwidacje ubóstwa,nie przeznacza się pieniędzy na rozwój miasta,tylko trwoni się pieniądze tam gdzie nie potrzeba.Ja w tym roku na Dni Krotoszyna nie pójdę.

Avatar_missing_small
Tomasz Nowak - 05 czerwiec 2014, 19:53

Porazka - na drogi nie ma pieniedzy ale 350 patykow na "artystów" sie znajduje. Zaorac tych wszystkich urzedasow.

Avatar_missing_small
x Men - 07 czerwiec 2014, 16:36

no proszę nasz ''bohater"tegoż artykułu ma w du...e policje skuterem śmiga bez kasku po mieście...czyżby był nietykalny?

Dodaj komentarz