Rzecz Krotoszyńska, nr 39/962, 1 października 2013 r.

Bożacin - Lutogniew: droga za 4 miliony

Agnieszka Marciniak, 01 październik 2013, 11:30
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Starostwo powiatowe planuje wyremontować drogę powiatową z Bożacina do Lutogniewa. Na ten cel potrzebuje jednak aż 4 mln zł. Połowę zamierza pozyskać w ramach krajowego programu. O pomoc poprosiło też gminę.
Bożacin - Lutogniew: droga za 4 miliony

Remont drogi zaplanowano na przyszły rok

Do końca września starostwo zamierza złożyć wniosek do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych o dofinansowanie remontu drogi. Wsparcie finansowe może jednak pokryć maksymalnie połowę kosztów inwestycji, czyli 2 mln zł. Całą resztę musiałby wyłożyć powiat. W związku z tym o pomoc zwrócono się do gminy. Gdy podczas posiedzenia komisji społecznej rady miasta naczelnik wydziału inwestycji Andrzej Kaik poinformował, że powiat prosi o ponad milion na remont drogi, radni zdębieli. Koalicja SIO-PSL poprosiła nawet o przerwę, by w spokoju przedyskutować sprawę. Gdy radni po parędziesięciu minutach wrócili na salę, okazało się, że nadal nie wiedzą, jaką decyzję podjąć. W efekcie zdecydowali, że głosować nie będą. – To trudny temat, trzeba go jeszcze uszczegółowić z powiatem, zanim podejmie się jakąkolwiek decyzję – powiedział radny Krzysztof Manista.

Radni niechętni
Znacznie szerzej temat omawiano dzień później, podczas posiedzenia komisji budżetowo-gospodarczej. Większości radnych nie spodobał się pomysł podarowania starostwu miliona złotych. – Rozmawiamy o zadaniu, które powiat powinien realizować. Nasz udział w zadaniach starostwa i tak jest niemały. Trudno mi będzie jako radnemu powiedzieć mieszkańcom, że nie robimy gminnych dróg, bo dofinansowujemy powiatowe – zauważył radny Sławomir Augustyniak. W ślad za nim poszli inni. – Mieszkam przy ul. Kamiennej. Powiat od lat obiecuje, że położy tam nową nakładę, a my cały czas czekamy. A teraz mamy im oddać lekką ręką milion? – powiedział radny Krzysztof Kierzek.
Radny Bronisław Kaczmarek, który jest również sołtysem Lutogniewa, przyznał, że chciałby, by droga z Bożacina do Lutogniewa została wyremontowana, ale nie za tak duże pieniądze gminne. – Najgorszy odcinek jest od Lutogniewa do Wróżew. Może powiat zajmie się najpierw tym fragmentem, a dopiero w później weźmie się za resztę? – zasugerował. Radny Miłosz Zwierzyk wyjaśnił jednak, że projekt inwestycji został sporządzony pod wytyczne programu schetynówek i nie może zostać zmodyfikowany.

A co z kasą?
Radna Natalia Robakowska chciała wiedzieć, czy dofinansowanie powiatu nie spowoduje zahamowania inwestycji gminnych. K. Kierzek spytał, czy miasto stać na taki wydatek. Warto tu zaznaczyć, że gdyby radni się zgodzili, pomoc finansowa miałaby być udzielona powiatowi dopiero w przyszłym roku. – Mamy mieć 2014 r. 3,5 mln na inwestycje, to przecież ok. 30 proc. z tego trzeba byłoby wydać na te  drogę – dodał K. Kierzek.
- To nie jest zadanie własne gminy. Czy nam powiat dokłada do  inwestycji? – zapytał retorycznie skarbnik gminy Grzegorz Galicki. – Jakiekolwiek wsparcie będzie się odbywało kosztem naszych inwestycji. A mamy wystarczająco wiele własnych zadań. Odpowiedzialny w magistracie za inżynierię miejską Franciszek Marszałek zaproponował, by radni wstrzymali się od opiniowania wniosku. – Do sesji sprawa powinna być bardziej wyjaśniona. Wtedy podejmiemy decyzję – powiedział.

Pomogą powiatowi
Tydzień później podczas sesji skarbnik zaproponował radnym wsparcie starostwa kwotą 500 tys. zł. – Dzięki temu wniosek powiatu będzie miał większą szansę na pozyskanie dofinansowania. Od razu "na wejściu" będzie miał od 2 do 4 punktów więcej. I jeżeli powiat otrzyma dotację ze „schetynówek”, to w późniejszym terminie zwróci nam całą kwotę. A jeżeli wniosek zostanie odrzucony, to porozumienie między nami zostanie automatycznie zerwane. Niczym więc nie ryzykujemy – wyjaśnił G. Galicki. Jego deklaracje wystarczyły radnym. Zdecydowana większość zagłosowała za udzieleniem powiatowi pomocy.

Artykuł wyświetlono 1918 razy
Komentarze do artykułu
Avatar_missing_small
Joanna Mandruesku - 01 październik 2013, 21:41

tanioszka hehe spoko znajdą kesh a kto zrobi te dróżkę? no kto?

Dodaj komentarz