Dzwon od krotoszynian dla Ziemi Świętej

Janusz Urbaniak, 21 grudzień 2017, 11:40
Średnia: 5.0 (1 głosów)
Parafia św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie ufundowała dzwon wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II dla Sanktuarium Prymatu św. Piotra w Ziemi Świętej.
Dzwon od krotoszynian dla Ziemi Świętej
Dzwon od krotoszynian dla Ziemi Świętej

Dzwon waży 50 kg i ma średnicę 416 mm

-Tabgha nad Jeziorem Galilejskim jest miejscem o wyjątkowym znaczeniu dla Kościoła i każdego Papieża. Aż trudno uwierzyć, że powiódł się plan kilku osób, aby na stałe zaznaczyć tutaj podziękowanie za pontyfikat papieża Polaka – mówi ks. dr Aleksander Gendera, proboszcz parafii farnej. Tą pieczęcią dziękczynną jest dzwon noszący imię Święty Jan Paweł II, ufundowany dzięki zbiórce w niedzielę papieską i indywidualnym sponsorom.

Niezwykłe miejsce

– W Tabdze – opowiada ks. Gendera – pierwotnie był kościół z przełomu IV i V w., później stało tu kilka świątyń. Obecny – Prymatu św. Piotra, wzniesiono w 1933 r. na fundamentach poprzednich. Wybudowano go z czarnego bazaltu wulkanicznego i usadowiono na skale. Ma kształt prostokąta. Opiekują się nim franciszkanie. Jest niewielki, w środku przed ołtarzem znajduje się wystająca ponad posadzkę skała “Mensa Christi”, zwana też “Stołem Pana”. 

Według tradycji to właśnie na tej skale po cudownym połowie Jezus przygotował dla apostołów posiłek: ryby i chleb, a później zapytał trzykrotnie: Szymonie, synu Jony, czy Mnie miłujesz? Na co otrzymał odpowiedź: Panie, Ty wszystko wiesz, ty wiesz, że Cię kocham. Później padły słowa Chrystusa: Paś baranki moje.

Jan Paweł II nawiedził to miejsce 24 marca 2000. Najpierw ucałował skałę. Później oddał się cichej modlitwie w miejscu, które jest niemym świadkiem przekazania władzy pasterskiej św. Piotrowi i każdemu jego następcy.

Wotum wdzięczności

Wszystko zaczęło się od o. Wojciecha, który sprawuje pieczę nad kościołem z mandatu Kustodii Ziemi Świętej. Zwrócił się on do Pawła Szydlaka, właściciela Zakładu Elektryfikacji Dzwonów Kościelnych w Krotoszynie, z zapytaniem o uruchomienie przeniesionego z innego miejsca dzwonu. Po rozmowie telefonicznej wraz z ks. Genderą natychmiast podjęli plan jego ufundowania. Gdy obaj w lipcu br. pojechali, aby dokonać wymiarów, zrodziła się myśl o wotum wdzięczności za św. Jana Pawła II. Propozycja została zaakceptowana przez oo. Franciszkanów.

Dzwon niemal ekspresowo narodził się w ludwisarni Zbigniewa Felczyńskiego w Taciszowie. Było to 31 sierpnia o godz. 22.20 w obecności obu krotoszynian. Jego masa wynosi 50 kg, a średnica 416 mm. Wykonany został ze spiżu (stop miedzi i cyny angielskiej). Bije w tonacji H. 

 

(CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY W ŚWIĄTECZNYM WYDANIU PAPIEROWYM)

Artykuł wyświetlono 3275 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz