Rzecz Krotoszyńska nr 10 (985) z 11.03.2014 r.

Echa rewitalizacji - Gwiazda z ratusza

(toldo), 11 marzec 2014, 09:51
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Rewitalizacja krotoszyńskiej starówki ciągle interesuje mieszkańców. Najczęściej pytają o drogi i parkingi. Nietypową kwestię poruszyła podczas zebrania zorganizowanego przez Radę Osiedla nr 3 jedna z obecnych.
Echa rewitalizacji - Gwiazda z ratusza

4 marca w ceramie mówiąc o rewitalizacji burmistrz poinformował zebranych, że wieża ratusza jest  dobrym stanie i potrzebna będzie tylko jej lekka konserwacja. - A czy powróci "gwiazda szczęścia" na wieżę?-  zapytała jedna z obecnych na spotkaniu kobiet. - Nie wiem, jaka gwiazda -  odparł ze zdziwieniem Julian Jokś. - Ta gwiazda jest w muzeum - odparła mieszkanka.
Element, o którym wspomniała krotoszynianka, to - jak tłumaczy dyrektor muzeum Piotr Mikołajczyk – pochodzący z XVII wieku symbol, który wisiał na wieży ratuszowej i miał chronić mieszkańców, a obecnie znajduje się w muzeum. Gwiazda ściągała pioruny, chroniąc  tym samym domostwa przed pożarami. W latach 60. XX w. w wyniku przebudowy ratusza została zastąpiona przez orła.
Dyskusja trwała w najlepsze. - Fontanna nie pasuje --do rewitalizacji -- odparła mieszkanka z drugiego końca sali, a Jokś tracąc na chwilę uśmiech zripostował. - Fontanna jest najpiękniejsza na świecie - mówił z uśmiechem. - Ale nie pasuje - ciągnęła temat mieszkanka. - Setki osób robi sobie przy niej zdjęcia, zdjęcia są w kalendarzach, młode pary robią sobie też przy niej zdjęcia... - mówił z dumą. - Bo nie mają, gdzie -robić - dodała nieugięta kobieta.
 

Artykuł wyświetlono 2081 razy
Komentarze do artykułu
Avatar_missing_small
Joanna Mandruesku - 12 marzec 2014, 22:41

Rewitalizacja nie była pilnie potrzebna temu miasteczku,które bankrutuje,pustoszeje i nie zachwyca juz tak jak dawniej. Jest to wynik działań - nieudolnych działań tych którzy rządzą od lat. W Krotoszynie to potrzebne są inwestycje przyszłościowe np zakłady produkcyjne. Tylko one mogły by dać ludziom jakąś nadzieję i sprawić ,że młodzież zaczęła by myśleć o pozostaniu na miejscu a nie emigracji. Póki co prawda jest niestety inna. Młodzi ludzi i nie tylko młodzi bo i całe rodziny myślą o wyjeździe z miasta w którym z dnia na dzień jest gorzej żyć.
Może powinno się odwrócić przebieg wydarzeń.Najpierw zadbać o infrastrukturę a potem o estetykę miasta??????

Ja zapytam krótko Czy komukolwiek będzie zależeć na ładnym rynku skoro za rok czy może szybciej da strzałkę w nieznanym kierunku ku lepszemu życiu???? A przecież koszty tej rewitalizacji są przeogromne.

Dodaj komentarz