Relacja naszej Koleżanki

Ekstremalne mrozy w Kanadzie

Monika Waszczuk, 15 styczeń 2014, 09:01
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Z czego słynie Kanada? Kiedyś z najlepszego syropu klonowego, a dzisiaj... z Justina Biebera i mroźnej zimy, którą mamy w tym roku. Tak zaczyna się list do redakcji Moniki Waszczuk, krotoszynianki z pochodzenia i byłej pracownicy Rzeczy Krotoszyńskiej.
Ekstremalne mrozy w Kanadzie

Autorka tekstu z siostrą Justyną Lisiewską

Ekstremalne mrozy w Kanadzie

Temperatury dochodzą tutaj do -40 stopni

W Kanadzie mieszkam od 9 lat i jeśli ktoś mnie spyta, czego do dziś nie zaakceptowałam w tym kraju, śmiało odpowiem: zimy! Jest 7 stycznia 2014 roku. Za oknem pół metra śniegu, piękne słońce i temperatura minus 22 stopnie o godz. 10.00. Do tego dochodzi wiatr, a temperatura potrafi spaść do minus 41 stopni. Jak sobie z tym poradzić? Ubrać się ciepło i wskoczyć do łóżka z gorącym kubkiem herbaty z cytrynką. Jednak nie wszyscy mają takie szczęście, żeby móc pozostać w domu, ponieważ dwa tygodnie temu mieliśmy kolejny sztorm, który spowodował wiele szkód. Drzewa były oblodzone od marznącego deszczu, co spowodowało, że łamały się  gałęzie, a tym samym zrywały linie wysokiego napięcia. Dwa dni przed Świętami Bożego Narodzenia nie mieliśmy prądu, wielu ludzi nie miało go również podczas świąt.

Brak prądu, a szkoły zamknięte
Co robić w takiej sytuacji? Trzeba się zabezpieczyć w wystarczającą ilość świeczek, wody i pożywienia, o czym informują nas cały czas media. Meteorolodzy przewidują taką pogodę wcześniej i ich informacji  nie powinno się ignorować. Wiele urzędów, szkół i instytucji jest dziś pozamykanych ze względu na ekstremalne zimno. Szkoła, do której chodzi moja córka, wysłała list z ministerstwa edukacji, żeby nie posyłać do niej dzieci, dlatego dziś zostałam w domu i nawet nie myślimy o tym, żeby nos wystawić za drzwi.
Kanadyjczycy podchodzą do takiej pogody z uśmiechem na twarzy i mówią: It's Canada. Młode pokolenie raczej nie lubi zimy, ale specjalnie mu ona nie przeszkadza. Potrafi się do mrozu przystosować, tym bardziej, że jest dużo kanadyjskich firm, które robią bardzo dobre i ciepłe ciuchy, buty przygotowane na minusowe temperatury. Ja kupiłam dzieciom kozaki, których producent gwarantuje, że nie będzie w nich zimno w temp. minus 30 stopni. Emeryci przeprowadzają się na trzy miesiące na Florydę. Ale ogólnie ludzie raczej nie narzekają na te warunki.

Drogi sypią solą
Służby drogowe są świetnie zorganizowane, pracują w nocy i - co ciekawe - nie sypią  autostrad piaskiem, a wyłącznie solą.

(więcej przeczytasz w gazecie)
 

Artykuł wyświetlono 2166 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz