Rozdrażew

Kompostowanie czy workowanie odpadów zielonych?

Aleksandra Figlak, 03 listopad 2015, 14:02
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Zagorzała dyskusja dotycząca odbioru odpadów zielonych w gm. Rozdrażew toczyła się na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Gminy. Utylizacja tony takich odpadów kosztuje 423 zł, a w tym roku zebrano ich już ponad 35 ton.
Kompostowanie czy workowanie odpadów zielonych?

Radni z uwagą wysłuchali informacji o zmianach w systemie gospodarowania odpadami

27 października, podczas przedstawiania nowych zasad sposobu i zakresu odbierania odpadów komunalnych, wstępnie sugerowano wprowadzenie ograniczenia ilości oddawanych odpadów zielonych. – Być może macie państwo pomysł, jak wprowadzić taki limit, ale jednocześnie zachęcić mieszkańców do kompostowania – powiedział wójt Mariusz Dymarski. 
 
Płacę, więc wymagam...
Tak jak we wszystkich gminach również w Rozdrażewie zbierane są śmieci zmieszane i posegregowane. Mniej płacą mieszkańcy, którzy oddzielnie wystawiają plastik, szkło czy papier (patrz zestawienie poniżej).
Radni proponowali  przypomnienie mieszkańcom, że powinni kompostować część odpadów zielonych, bo zmniejszy to koszty odbioru i utylizacji. Rozważając pomysł ograniczenia ilości takich odpadów zwracano także uwagę, że może ono przynieść skutek odwrotny. Gdy np. ktoś wystawi kilka worków, a zabrana zostanie tylko część, możliwe, że zawartość pozostałych zostanie wywieziona do przydrożnego rowu czy wyrzucona w innym miejscu.  
Zwracano także uwagę na fakt, że kiedyś przed zimą część roślin z przydomowych ogródków przykrywano liśćmi, aby nie marzły. Teraz już się tego nie robi. 
Panie z referatu gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska i komunikacji Urzędu Gminy, wyjaśniające temat gospodarki odpadami, mówiły o tym, iż część mieszkańców prezentuje postawę płacę, więc wymagam. Pomimo próśb o ograniczenie ilość odpadów osoby te twierdzą, że skoro płacą za wywóz śmieci,  mogą wystawiać je w dowolnych ilościach. 
 
Więcej przeczytasz w gazecie ...
Artykuł wyświetlono 1417 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz