Rzecz o naszych lasach

Kruk – ptak tajemniczy i inteligentny

adm  , 10 kwiecień 2018, 14:11
W naszym cyklu o ptakach prezentujemy kruka. Ptak ten w pradawnych czasach uchodził za symbol tajemniczości i mądrości. Najczęściej miał pełnić rolę posłańca lub strażnika, zamieszkującego stare zamki, zniszczone kościoły i cmentarze.
Kruk – ptak tajemniczy i inteligentny

Kruk jest wciąż powszechnie mylony z gawronem i wroną, a zwłaszcza z wroną czarną. Wielu z nas krukiem nazywa każdego czarnego ptaka, który kracze. Tymczasem kruka można bardzo łatwo rozpoznać, jest bowiem od pozostałych przedstawicieli rodziny (z j. łacińskiego Corvus) wyraźnie większy i masywniejszy. Można to zaobserwować, gdy lata, wykorzystując prądy powietrza i szybując jak drapieżnik.
Kruk charakteryzuje się potężnym czarnym dziobem, przyozdobionym charakterystyczną brodą z nastroszonych piór. Dziób znacznie mniejszego gawrona jest prosty, do tego dorosłe ptaki mają wokół niego łysinę.
Poza okresem lęgowym kruki często tworzą stada (z reguły rodzinne) liczące po kilkanaście osobników.
Dawniej kruk występował tylko w rozległych puszczach, obecnie upodobał sobie tereny otwarte i lasy, zwłaszcza ich obrzeża. Lata nad łąkami i polami. Można go również spotkać na peryferiach dużych miast, m.in Warszawy, Poznania czy Wrocławia.
Zjada prawie wszystko, choć preferuje pokarm zwierzęcy. Poluje na owady, płazy i gady (zwłaszcza na jaszczurki). Zdarza się, że plądruje gniazda, ale nie ptaków swojego gatunku. Można go również spotkać przy padlinie. Gdy trudno mu znaleźć pokarm zwierzęcy, żywi się nasionami, młodymi pędami roślin czy owocami.
Do godów przystępuje już w styczniu, wykonując powietrzne akrobacje i wydając charakterystyczne odgłosy. Gniazda kruków są solidne, wysłane mchem i sierścią, umieszczone w koronach wysokich drzew, najczęściej świerków, ale zdarzają się też na słupach energetycznych.
Zazwyczaj pod koniec lutego samica składa od 4 do 7 jaj. Pisklęta wykluwają się po ok. 3 tygodniach. Jaja wysiaduje tylko samica, partner dostarcza jej pokarm.
Kruk należy do tzw. gniazdowników – jego pisklęta są praktycznie nagie i muszą pozostawać w gnieździe 40 dni. Jest ono na tyle duże, aby pomieścić i wytrzymać ciężar kilku rosnących ptaków. Cała rodzina przebywa ze sobą przez ok. pół roku.
Kruki zazwyczaj żyją w grupach i nawołują się w nich, kierując określone przekazy, np. o zagrożeniach i obecności pokarmu.
Podobnie jak większość przedstawicieli swojej rodziny, kruki uwielbiają zbierać błyszczące przedmioty i chować je w różnych miejscach.
Miłośnicy przyrody i lasu lubią patrzeć na unoszące się na niebie te piękne ptaki, których rozpiętość skrzydeł dochodzi do 1,5 m, zwłaszcza gdy wykonują w powietrzu ekwilibrystyczne ewolucje.
Oprac. Sebastian Pośpiech

Artykuł wyświetlono 1808 razy