Po 72 latach odnaleźli rodzinę ofiary obozu koncentracyjnego

Niesamowita historia poszukiwań fryzjera Tomaszewskiego z Krotoszyna

Sebastian Pośpiech, 20 grudzień 2017, 11:41
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Powodzeniem zakończyły się poszukiwania rodziny ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego Tadeusza Tomaszewskiego. Mieszkający przed II wojną światową w Krotoszynie fryzjer, który pracował później w Gostyniu, zmarł wiosną 1945 r. Po okupacji bez skutku szukali go ojciec i matka.
Niesamowita historia poszukiwań fryzjera Tomaszewskiego z Krotoszyna

Przed zakładem fryzjerskim przy ul. Bahnhofstrasse 32 (dzisiejsza Kolejowa) w Gostyniu. Tadeusz na drugim planie -foto GASO-GOSTYN.PL

Niesamowita historia poszukiwań fryzjera Tomaszewskiego z Krotoszyna

Tadeusz z mamą Franciszką przed ich domem na ul. Rawickiej w Krotoszynie - foto Album rodzinny H. Jędrzak

 

- Bingo, panie Sebastianie, znaleźliśmy rodzinę Tomaszewskiego! Siedzimy właśnie w domu jego siostrzenicy – powiedział mi w rozmowie telefonicznej w sobotnie popołudnie 9 grudnia Maciej Gaszek z Gostynia. Tego dnia rano spotkałem się z nim i jego kolegą Adamem Kajczykiem w mieszkaniu sołtys Salni Izabeli Pługowskiej. Obaj historycy-amatorzy od 4 miesięcy poszukiwali rodziny fryzjera z Gostynia Tadeusza Tomaszewskiego. W Krotoszynie tropy zaprowadziły ich do domu Henryki Jędrzak, siostrzenicy zmarłego.

W Międzynarodowej Służbie Poszukiwań (z ang. International Tracing Service, ITS) w Bad Arolsen (Niemcy) wśród ok. 650 kopert po byłych więźniach obozów koncentracyjnych należących do Polaków jest koperta z pamiątkami po Tadeuszu Tomaszewskim. Urodzony 18 października 1917 w Kromolicach był synem Kaspra i Franciszki. Pamiątki to zdjęcia, srebrny sygnet, portfel-listownik, widokówki i dokumenty jak np. metryka chrztu czy wezwanie na szkolenie strażackie. Tomaszewski był fryzjerem i pracował podczas okupacji w Gostyniu w zakładzie fryzjerskim przejętym od rodziny Koniecznych przez Alexandra Wessela przy Bahnhofstrasse 32 (dzisiaj ul. Kolejowej).

Z dokumentów wynika, że 10 listopada 1944 trafił do obozu przejściowego w Żabikowie, gdzie nadano mu numer obozowy 20061. Stamtąd, po miesiącu, przeniesiono go do KL Neuengamme, gdzie miał numer 70483. Zmarł w obozie 2 marca 1945 r.

- Zaczęło się od reportażu w TVN, w którym pani Małgorzata Przybyła z ITS mówiła, że jej organizacja zajmuje się przekazywaniem pamiątek rodzinom ofiar obozów koncentracyjnych. Zaciekawił mnie kadr, na którym było widać zdjęcia i dokumenty Tadeusza Tomaszewskiego urodzonego w Kromolicach, którego bliskich ITS usilnie poszukuje – opowiada Gaszek.

Zanim tropy zawiodły go do Krotoszyna przeszukał archiwalnych zdjęć z Gostynia zabrane na jego portalu gaso-gostyn.pl,  gdzie znalazł dwa zdjęcia, na których mógł być poszukiwany fryzjer. Skontaktował się z M. Przybyłą i wysłał jej fotografie. Pracownicy ITS-u dokładnie analizując zdjęcia potwierdzili jego przypuszczenia.

(CAŁY REPORTAŻ W WYDANIU ŚWIĄTECZNYM RZECZY KROTOSZYŃSKIEJ)

Artykuł wyświetlono 2319 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz