Perzyce stracą radnego

(popi), 30 kwiecień 2018, 12:41
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Na skutek nowego podziału gminy Zduny na okręgi wyborcze, po tegorocznych wyborach samorządowych wieś Perzyce nie będzie miała swojego reprezentanta w radzie miasta.
Perzyce stracą radnego

Sołtys Perzyc nie kryje frustracji

Perzyce tracą mandat radnego na rzecz Konarzewa, który wybierze dwóch radnych, a nie - jak dotyczas - jednego. W Konarzewie znacząco wzrosła liczba  mieszkańców. Wieś ta stała się jedną z sypialni Krotoszyna i w 15-osobowej radzie gminy będzie miała aż dwóch przedstawicieli. Na nic się zdały starania gminnych urzędników o zmniejszenie liczby mandatów w samych Zdunach  z 9 do 8. Kaliski komisarz wyborczy wytłumaczył, że od momentu  utworzenia w mieście  rad osiedli trzeba je traktować jako odrębną jednostkę pomocniczą gminy, czyli identycznie jak sołectwo.
W konsekwencji tych zawirowań gminie zaproponowano likwidację okręgu w Perzycach i połączenie go z Chachalnią. Perzyce wybrano tylko dlatego, że według przepisów mandaty nadwyżkowe zabiera się w tych okręgach, gdzie norma przedstawicielstwa jest najniższa, czyli w tym przypadku w Perzycach. Radni musieli zaakceptować ten podział.
Sołtys poszkodowanej wsi Zdzisław Krystek jest bardzo rozgoryczony. 26 kwietnia na sesji zapytał: - Kiedy zlikwidujecie sołectwo Perzyce? W jego opinii na znak protestu żaden konarzewianin nie powinien wziąć udziału w jesiennym głosowaniu. Burmistrz Tomasz Chudy zapewnił, że w marcu magistrat proponował inne rozwiązania, które były po myśli sołtysa, gdyż dawały jeden mandat reprezentantowi jego sołectwa. – Nie ma się co kopać z koniem, bo przegramy.

Artykuł wyświetlono 389 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz