Pod naszym patronatem

Przyjeżdża Jerzy Grupiński. Ciekawe spotkanie nie tylko z poezją

(jur), 07 listopad 2018, 12:39
Średnia: 5.0 (1 głosów)
14 listopada w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z cenionym poetą, edytorem i organizatorem życia literackiego w Poznaniu – Jerzym Grupińskim. Początek rozmowy o wierszach autora, o pisarzach związanych z Poznaniem i o tym, co dzieje się w wielkopolskiej literaturze, o godz. 17.00.
Przyjeżdża Jerzy Grupiński. Ciekawe spotkanie nie tylko z poezją

Jerzy Grupiński. Nie tylko poeta, ale także człowiek-instytucja - fot. K.Jóźwiak

Przyjeżdża Jerzy Grupiński. Ciekawe spotkanie nie tylko z poezją

Album poznański...


Jerzy Grupiński jest autorem 17 książek poetyckich, z których ostatnia, Album poznański. Przechadzki poetyckie po mieście i bliskich sercu okolicach, ukazała się w roku ubiegłym w Wydawnictwie Miejskim Posnania.
Urodził się we Wronkach. Zanim w 1956 r. zdał maturę w Szamotułach, uczęszczał do Małego Seminarium oo. Franciszkanów w... pobliskim Jarocinie. Jest absolwentem  polonistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza (1964).
W 1970 r. założył słynny Klub Literacki, który nadal prowadzi w Piątkowskim Centrum Kultury Dąbrówka. Przez tę instytucję przewinęli się znani później pisarze, m.in. Stanisław Barańczak, Ryszard Krynicki, Edward Stachura, Ryszard Milczewski-Bruno, Bogusława Latawiec, Andrzej Babiński, Wincenty Różański, Krzysztof Kuczkowski, Mariusz Grzebalski, Łucja Danielewska.
Jest redaktorem wielu almanachów i organizatorem konkursów wierszy o Laur Klemensa Janickiego. Od 1998 wydaje periodyk Protokół Kulturalny, jedyne dziś w Poznaniu czasopismo literackie. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Obecnie przygotowuje almanach z okazji 50-lecia Klubu Literackiego, który obok wierszy zawierać będzie fragmenty prozy, prace dziennikarskie, wspomnienia, zapiski.
Przyjazd Jerzego Grupińskiego, zwanego w Poznaniu człowiekiem-instytucją, będzie niecodzienną okazją do posłuchania jego wierszy, a także do rozmowy o sensie literatury w trudnej współczesności. Będziemy mogli dowiedzieć się, co ciekawego dzieje się poznańskim środowisku literackim i artystycznym, bowiem klub zrzesza także malarzy. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że członkami Klubu Literackiego są dwaj piszący krotoszynianie – Józef Zdunek i Janusz Urbaniak.
Jerzy Grupiński ma w swoim dorobku m.in. medale Ryszarda Milczewskiego-Bruno (2000), Labor Omnia Vincit i Gloria Artis (oba 2008) oraz nagrodę redakcji Akantu – Drożdże. (2013). Publikował we wszystkich najważniejszych czasopismach literackich w kraju. Jego przedostatnia książka Kuszenie świętego Poetego została uznana za najlepszą książkę podczas Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu (2013). Twórczość poety była tłumaczona na języki: angielski, chiński, czeski, niemiecki, rosyjski, serbsko-chorwacki.

 

Artykuł wyświetlono 350 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz