Rzecz Krotoszyńska, nr 24/947, 18 czerwca 2013 r.

Szlak rowerowy już gotowy

tytus, 21 czerwiec 2013, 14:13
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Na początku czerwca oficjalnie otwarto projekt pn. „Pogorzelski Szlak Rowerowy”, który jest autorstwa dwunastu uczniów z pogorzelskiego Gimnazjum. Pierwsi chętni już z niego skorzystali.
Szlak rowerowy już gotowy

Rowerowy szlak powstał dzięki zaangażowaniu młodzieży z klasy II b pogorzelskiego gimnazjum pod opieką nauczyciela geografii, Wojciecha Walkiewicza.
Pomysł ten powstał spontanicznie na spotkaniach tej grupy projektowej już w grudniu ubiegłego roku. Jego założeniem było wytyczenie na mapie oraz w terenie trasy rowerowej przeznaczonej dla każdego – zarówno mieszkańca gminy, jak też gościa tego regionu. Projekt oczywiście wiązał się z wydatkami (m.in. projekt  zmiany organizacji ruchu, oznakowanie skrzyżowań, farby i przybory malarskie, miejsca postojowe, nakład mapy – gadżetu projektu). Koszty te zgodziły się pokryć zaprzyjaźnione urzędy i instytucje: Urząd Miejski w Pogorzeli, Powiatowy Zarząd Dróg w Gostyniu oraz Nadleśnictwo Piaski.
Pogorzelski szlak rowerowy składa się z dwóch pętli: pomarańczowej (16,5 km) wiodącej z Pogorzeli przez Głuchów, Gumienice, Dobrąpomoc i Elżbietków do Pogorzeli i zielonej (19,5 km), która biegnie z Pogorzeli do Głuchowa, dalej przez Małgów, Bułaków, Międzyborze do Pogorzeli. Na każdej z pętli zaprojektowano 3 miejsca postojowe. Trasa wiedzie drogami powiatowymi, gminnymi, polnymi i leśnymi. Po drodze dostrzec można wiele lokalnych atrakcji - np. kąpielisko w Głuchowie, wigwam Grandel w Międzyborzu, wieżę ciśnień i młyn w Gumienicach. Uczniowie projektując ten szlak zadbali by był możliwie bezpieczny, atrakcyjny, przystępny, ale też możliwy dla integracji z innymi trasami rowerowymi.
W dzień otwarcia szlak przeszedł niemały test. Uczniowie chcąc uwieńczyć swoje dzieło zorganizowali wielki finał projektu. Zaprosili na jego otwarcie przedstawicieli instytucji i urzędów, którzy ich wspomagali, mieszkańców gminy oraz (po uprzedniej zgodzie dyrektora) całą społeczność gimnazjalną. Uczniowie nie mieli w piątek zwykłych lekcji w klasach, natomiast z opiekunami udali się na szlak. Szlak rowerowy okazał się strzałem w dziesiątkę i na stałe zagości na mapie lokalnej społeczności.

Artykuł wyświetlono 1773 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz