W Kobylinie zmarł Zenon Świderski

(red.), 02 kwiecień 2017, 11:51
Średnia: 0.0 (0 głosów)
W wieku 94 lat zmarł Zenon Świderski – regionalista, działacz społeczny, inicjator założenia miejscowego muzeum i Kobylińskiego Towarzystwa Kulturalnego. 1 kwietnia spoczął na cmentarzu w Kobylinie.
W Kobylinie zmarł Zenon Świderski

foto OSP Kobylin

W Kobylinie zmarł Zenon Świderski

Był postacią powszechnie znaną, a o jego przeżyciach wojennych pisali dziennikarze z Wrocławia i Krakowa. Z jego inicjatywy odbywały się słynne już Biegi Miejscami Pamięci Narodowej, wiodące szlakami pomników i grobów tych, którzy walczyli o wolność. Pomysłem Zenona Świderskiego było zorganizowanie uroczystego przemarszu w okrągłą rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Na jego trasie były poczta, dworzec czy ratusz. Przy każdym z tych miejsc opowiadał o powstańczych zdarzeniach.

Zenon Świderski, z zawodu ekonomista, był aktywnym działaczem Kobylińskiego Towarzystwa Kulturalnego, w którego Zeszytach Historycznych publikował teksty wspomnieniowe. Był także autorem tekstów w serii książek historycznych Krotoszyn i okolice pod red. Józefa Zdunka. Był szanowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylinie i współzałożycielem Koła Łowieckiego Bażant.

Krzewił miłość do ojczyzny wśród kobylińskich uczniów. Już jako starszy pan zadziwiał wigorem i doskonałą pamięcią. Był człowiekiem wielkiej kultury i wzorem do naśladowania.

Posiadał liczne odznaczenia, m.in. Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Medalem Za udział w wojnie obronnej 1939, Medal Semper Vigilant (Wiecznie czuwający), Złoty Krzyż Zasługi.

 

 

 

Artykuł wyświetlono 1604 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz