Rzecz Krotoszyńska nr 42 (965)

Wolnoć, Tomku, w swoim domku?

Marcin Szyndrowski, 22 październik 2013, 09:30
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Blok przy ul. Przemysłowej nr 27 w Krotoszynie (dawny biurowiec Cerabudu) w 2007 r. został zaadaptowany na mieszkania przez gminę. Lokale oddano osobom, które najbardziej tego potrzebowały. Niestety, budynek jest ustawicznie niszczony przez mieszkańców
Wolnoć, Tomku, w swoim domku?

P.W.PŁÓCIENNICZAK Na zewnątrz bloku widok równie nieciekawy

Poniedziałek, 14 października, godz. 9.00. Kiedy zjawiamy się na parkingu obok bloku, czeka już na nas przedstawiciel zarządcy, Zygmunt Witczak z PGKiM w Krotoszynie. Z rozwalonych frontowych drzwi wybiega pies i obok nich załatwia potrzebę fizjologiczną. Za nim wychodzi młoda kobieta, która na nasz widok przystaje. – Wróci teraz pani po mopa i posprząta po swoim psie – zwraca uwagę zarządca. Kobieta bez słowa wraca do bloku, wynosi mopa i sprząta odchody. – Proszę zobaczyć, jak tutaj wygląda. Ten blok jest zamieszkały od zaledwie sześciu lat, a już wygląda jak ruina. Niszczą go sami mieszkańcy – zaczyna zarządca.
Robimy obchód bloku. Od wejścia czuć odór moczu. Im wyżej, tym gorzej. Braki w metalowych prętach barierek szpecą klatkę schodową. Pręty powyginane stanowią realne zagrożenia dla zdrowia. Korytarze brudne. Wszędzie walają się śmieci, od plastikowych opakowań po jedzeniu, na butelkach i niedopałkach skończywszy. Do tego brakujące zaślepki instalacji elektrycznej i powgniatane osłony zabezpieczeń gazowych.  – Tak żyją tutaj ci ludzie, a my musimy wszystkie rzeczy później naprawiać – tłumaczy Zygmunt Witczak.
Na zewnątrz niewiele lepiej. Wszędzie bałagan i śmieci, aż trudno uwierzyć, że to otoczenie zamieszkałego bloku.
Mieszkańcy nie są zbyt rozmowni. Jakiś mężczyzna wita nas z dwoma piwami w ręku. Inna osoba w ogóle nie zwraca uwagi na przybyszów.
 – W miarę dobrze jest na dole, bo tam  ludzie mają mieszkania komunalne, a nie socjalne. W prowadzonym rejestrze zamian mamy wpisane rodziny chcące się zamienić na inne mieszkanie w obrębie zasobów komunalnych. Głównym powodem chęci zamiany są zdarzają się wulgaryzmy i obelgi, i to nie tylko ze strony dorosłych – kończy Z. Witczak.

To należy piętnować
Koszt adaptacji budynku biurowego na mieszkalny wyniósł 1 mln 77 tys. Trzeba do tej sumy doliczyć koszty projektu, nadzoru inwestorskiego itp. -  ok. 100 tys. zł.  - W budynku znajduje się 26 mieszkań. 6 mieszkań na parterze to lokale komunalne.  I i II piętro to lokale socjalne, gdzie stawka czynszu za 1 m kw powierzchni użytkowej wynosi 1,91 zł. Wielkość mieszkań jest zróżnicowana od 34,60 m kw do 64,30 m kw  - mówi Z. Witczak.
Niemałe pieniądze poszły na remont, ale mieszkańcy bloku tego nie doceniają.  – Szkoda mi sumiennych płatników. Im zachowanie sąsiadów i ich „gości” , którzy niszczą i zaśmiecają budynek i otoczeni,e również się nie podoba. – kontynuuje zarządca.
– Dość często jesteśmy wzywani na tę ulicę. Interwencje dotyczą głównie kłótni domowych. Jeżeli chodzi o zaśmiecanie terenu, nie było takich skarg – informuje rzecznik prasowy krotoszyńskiej policji, Włodzimierz Szał.

Syzyfowa praca
Zaskakujący i niezrozumiały jest rozmiar braku poszanowania mienia komunalnego. Oddane w najem zostały mieszkania wyremontowane, wyposażone w sprzęt, były gotowe do zamieszkania. 20 lokali socjalnych przeznaczono dla rodzin z wyrokami eksmisyjnymi z poprzednich miejsc zamieszkania. – Nie wiem, jak dalej będzie. Moi znajomi boją się do mnie przyjeżdżać. Dziwią się, jak mogę w ogóle tutaj mieszkać. Złożyłam wniosek o inne mieszkanie. Mam nadzieję, że takowe dostanę, bo tutaj jest coraz gorzej. Wszyscy się  z nas się śmieją i nas szufladkują – mówi kobieta z lokalu komunalnego. - Gmina stworzyła warunki bardzo przyjazne i komfortowe, z centralnym ogrzewaniem i ciepłą wodą, a teraz ma budynek nadający się do remontu, w dodatku  z zadłużeniem z tytułu niepłacenia czynszu w kwocie 230 tys. zł – kończy Z. Witczak. PGKiM ma dylemat, bo nie wie jak z tym problemem się uporać.

Artykuł wyświetlono 4017 razy
Komentarze do artykułu
Avatar_missing_small
Marian Jankowski - 23 październik 2013, 04:16

Na ul.Przemysłowej przebywam od czasu do czasu i sam sobie zadawałem pytanie co tu się dzieje.W kimś diabeł siedzi ale i w kim.Według mnie to jakby coś ukrywano lub jakby kogoś rozpracowywano.

Avatar_missing_small
Zdzisław Konieczny - 23 październik 2013, 16:18

Tam ludziska nie płacą za mieszkania a na alkohol ich stać.Dziwie się PGKiM i Urzędowi Miasta że śie nie wezmą za tych wyrzutków którzy tylko demolują bez karnie i śmiecą , nie znam gorszego miejsca w całym Krotoszynie, to chyba ludze wychowani w slamsach a może jeszcze gorzej żal mi tej nie wychowanej zgrai

Avatar_missing_small
karol bromski - 24 październik 2013, 09:36

bardzo dziwi mnie fakt jak można tak ludzi szufladkować ,p.Konieczny widzę znawca tematu ,ludzi,zachowań no geniusz brawo .Żeby komentować to niestety potrzeba znać ludzi,sytuacje,powody,historie tych ludzi niewolno wkładać wszystkich do jednego worka bywam tam co prawda niezbyt często ale tam mieszkają również porządni ludzie,ale osądzać wszystkich równo to ogromna niesprawiedliwość .A tak po prawdzie to należało by przyglądnąć się kilku powtarzam kilku naprawdę kilku rodziną którzy naprawdę zasługują na kontrolę specjalną ,gdyż to te 4 no może 7 rodzin to naprawdę margines. Mogę podać nazwiska jak będzie taka potrzeba.I niepisz pan panie Konieczny bzdur i nie obrażaj pan porządnych ludzi.

Avatar_missing_small
Rozczarowany Krotoszynianin - 24 październik 2013, 10:19

Nie znam osobiście mieszkańców bloku, jednak zły stan klatki schodowej, brud i smród wiele świadczą o mieszkających tam ludziach.

Avatar_missing_small
karol bromski - 24 październik 2013, 11:03

Są rodzice ,których dzieci robią co chcą ,a pozostali no cóż trochę więcej odwagi a myślę że tam będzie ok proponuję aby MOPS poświęcił trochę więcej uwagi ,więcej kontroli nad rodzinami o których mops wie więcej ale nic nie robi może czas na ,interwencje polsatu albo uwagę tvn to obudzi panie z mops-u a nie 15 ido domu.taki jest krotoszyński mops jak coś tam się stanie to co zamiotą pod dywan bo nic nie wiedziały nic nie słyszały zresztą jak zwykle
.

Avatar_missing_small
Zdzisław Konieczny - 24 październik 2013, 16:51

Panie Karolu ja nie pisze bzdur ja znam ten budynek jak wlasną kieszeń i to są same wandale smieciarze zdjęcia mówią same za siebie a tak jest na okrągło znam ten temat i niech pan ich nie broni tych smieciarzy.Tan mops nie pomorze bo to nie dzieci są winne tylko stare byki, bo inaczej nie morzna ich nazwac żal mi ich.

Avatar_missing_small
karol bromski - 25 październik 2013, 07:56

pan Konieczny znawca prawdy,znawca ludzi no proszę zna wszystkich ,bardzo proszę niech pan stanie oko w oko z tymi /wandalami, śmieciarzami,/ to wtedy powie im pan to w oczy.Zobaczymy ile będzie miał pan wtedy do powiedzenia.A propo wstępnie dzwoniłem do uwagi tvn i interwencji polsatu z informacji jakie uzyskałem to sprawa rozwojowa są zainteresowani gdyż wkładanie ludzi do jednego worka zawsze otwiera puszkę pandory .Więc panie Konieczny zobaczymy czy wtedy < będą tak miłe jak ich pan opisuje może wtedy przestanie pan pisać bzdury i oczerniać ludzi bo czuję ,że ma pan żal bo chyba pan jest taki sam jak

Avatar_missing_small
Zdzisław Konieczny - 25 październik 2013, 17:26

Panie Karolu to pan jest taki sam jak oni albo jeden z nich ja wiem co pisze bo znam was wszystkich bardzo dobrze,To że pan ich tak broni to znaczy że broni pan siebie samego. niech pan otworzy oczy bo pan teraz chyba spi

Avatar_missing_small
karol bromski - 25 październik 2013, 20:36

wszystkich to znało tylko sb czyli pan Konieczny to stary ubowiec więc nie dziwi mnie pana sposób wypowiedzi mnie pan nie zna ale obiecuję pan mnie pozna nikogo nie bronie a takich jak pan to grzecznie mówiąc nie lubię i zrobię wszystko by porządnym ludziom pomóc a pana oczy otworze by to co pan pisze to bzdury więcej piwa niech pan nie pije w sklepie bo tam ludzie pana znają oj znają i rachunek panu wystawią a był pan dziś wiem sprawdzona wiadomość ob popytałem i wiem zapraszam jutro o 11 do sklepu to się pan przekona jak pana ludzie polubili .P. KONIECZNY MNIE PAN NIE ZNA ALE MNIE PAN POZNA

Avatar_missing_small
Tadeusz Kaczmarek - 25 październik 2013, 22:28

dołączę się do tej dyskusji,pan Konieczny ma rację, tam same szumowiny i brudasy mieszkają( no może z 4-6 rodzin którzy zachowują się cywilizacyjnie)pozostali za grosz nie mają potrzeby dbania o nie swoją własność

Avatar_missing_small
Tomasz Nowak - 26 październik 2013, 15:29

Wniosek z tej historii nasuwa sie jeden - wywalić ten element na zbity pysk.
Wiadomo - dostałem za darmo, nie jest moje - to po co szanowac. Co z tego ze cale miasto sklada sie zeby margines mial gdzie mieszkac.
Ciekawe jak jest z czynszem za te lokale - tez gmina placi (czyli defacto caly ucziciwe pracujacy Krotoszyn?) bo lokatorzy wszystko "inwestuja" w wódke?

Avatar_missing_small
ilona kowalska - 27 październik 2013, 00:24

jestem za tvn.beda sie czuc slamsy jak gwiazdy .

Avatar_missing_small
marcin nowak - 26 listopad 2013, 16:47

Jak mozna szufladkowac porzadne rodziny z tymi patologicznymi !!! Oni tez probuja cos zdzialac zeby bylo lepiej i nie dosc ze uzeraja sie z tymi smieciami to jeszcze inni szufladkuja tych porzadnych ludzi ... stoje tutaj w obronie mojej znajomej ktora mieszka tam i widzi co sie dzieje ...to rodziny takie jak buduje, karwiki, czy koziel niszcza ten budynek !! Powinni ich wyniesc na wies i zakazac wstepu do miasta ...1

Avatar_missing_small
bartosz Mackowiak - 15 maj 2014, 22:25

P.Nowak smieciem moze jest i Pan i takich jak Pan to nawet z Pana ryjem do wsi nie wpuszcza ani inteligencji nie ma Pan a leb pusty tak ze nie wiesz co mowisz o tych osobach lub rodzinach jaka one maja historie zyciowa ,a pewnie ta twoja znajoma powiedziala Ci same pierdoly by broic swoje cztery litery a jak jestes taki cwany to przyjedz na przemyslowa i sam przekonaj i popros te rodziny zeby z taba porozmawialy a potem pisz a nie jeakies glupoty a zadnej tej osoby na oczy nie widziales ... A co do nazwisk porientuje sie i chyba jest kazalane wypisywac nazwiskami publicznie prawda?? wiec uwazj co piszesz bo na to jest kodeks karny. .

Avatar_missing_small
ja to ja a nie imie i nazwisko - 22 maj 2014, 22:44

Ludzie, skończcie pieprzyć od rzeczy. Znam dobrze ten blok i co prawda w nim nie mieszkam, ale jestem tu prawie codziennie. Po pierwsze - tu też mieszkają ludzie a to w jakiej są sytuacji finansowwj to was to gówno obchodzi. Po drugie - zajmijcie sie swoim życiem. Sam popatrz ile pieniędzy na alkochol przeznaczasz ile zarabiasz i czy w ogóle sam płacisz... Sami swojego życia nie umiecie ogarnąć a obgadujecie czyjeś.

Avatar_missing_small
Tomasz Nowak - 24 maj 2014, 13:45

Gówno nas obchodzi? No wlasnie nie do konca - dopoki z podatków ludzi ciezko pracujach finansowane sa takie miejsca to nasz duzo obchodzi...

Avatar_missing_small
ja to ja a nie imie i nazwisko - 25 maj 2014, 14:58

wiesz jak tu rzeczywiście jest? człowieku - zajmij sie swoją cudowną rodzinką i swoim wspaniałym życiem. A jak już swoje życie masz ogarnięte to idź sobie oglądać Trudne Sprawy a nie sie wpieprzasz w cudze życie...

Avatar_missing_small
Tomasz Nowak - 25 maj 2014, 16:56

Ciezko nie zauwazyc ze ten budynek jest zdewastowany. W mysl zasady nie moje - to nie szanuje a jak sie rozleci to gimna mi postawi nowe, przeciez ja za to nie zaplace. No i tak sie własnie toczy ta socjalna chora rzeczywistosc.

Avatar_missing_small
ja to ja a nie imie i nazwisko - 25 maj 2014, 21:50

zacznijmy od tego - większość 'syfu' to papierki wyrzucane przez dzieci np po lodach lub pety. Skoro jest teraz mowa o dewastacji budynku to z jakiej racji były komentarze na temat tego że np.dzieci brudne chodzą (co mija się totalnie z prawdą)...

Avatar_missing_small
ja to ja a nie imie i nazwisko - 25 maj 2014, 21:50

zacznijmy od tego - większość 'syfu' to papierki wyrzucane przez dzieci np po lodach lub pety. Skoro jest teraz mowa o dewastacji budynku to z jakiej racji były komentarze na temat tego że np.dzieci brudne chodzą (co mija się totalnie z prawdą)...

Avatar_missing_small
Tomasz Nowak - 25 maj 2014, 22:11

Wróc sobie do artykułu - tam są wymienione jakie uszkodzenia mozna znalezc na zewnatrz jak i w srodku budynku.
Fakty są znane - od zawsze własności panstwowej i czegosc otrzymanego "za darmo" ludzie nie szanują. Dlatego jak najszybciej trzeba odejsc od tego rodzaju "pomocy" socjalnej.

Avatar_missing_small
ania laskowik - 15 listopad 2014, 22:01

Bartosz Maćkowiak,tak się burzy,ale najpierw niech postudiuje słownik j.polskiego bo błędy aż rażą w oczy! Pewnie sam należy do tej patologii i broni swoich ziomali z podwórka.

Dodaj komentarz