Rzecz Krotoszyńska nr 966 (43) z 29.10.2013 r.

Zapisani w pamięci

Janusz Urbaniak, 28 październik 2013, 15:51
Średnia: 0.0 (0 głosów)
Wspomnienia o znanych osobach, które odeszły w minionych 12 miesiącach.
Zapisani w pamięci
Zapisani w pamięci


Edmund Stanisławski
Nauczyciel w Zasadniczej Szkole Zawodowej, a później naczelnik miasta i gminy Zduny ( 1977-1990). Pracowity i bezkonfliktowy człowiek, mimo trudnych czasów – wspominają go zdunowianie. W 1998 r. radny Rady Powiatu (SLD), a także zastępca komendanta Hufca Krotoszyn. Pierwszy komendant powiatowych struktur OSP. Do końca bił od niego optymizm i wiara w ludzi. Zmarł 25 listopada, spoczął na cmentarzu w Zdunach.


Zygmunt Wudarski
Współinicjator Tymczasowego Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność w krotoszyńskiej Delcie. Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej w (1980/1981) i szef Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (1981). Internowany 5 stycznia 1982 r. Wrócił do struktur Solidarności w 1989 r. Był typem działacza niezłomnego i płacił za to wielką cenę. Żył w nadzwyczaj skromnych warunkach, zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł 3 grudnia 2012 r.

Andrzej Lesiński
Był znanym działaczem sportowym i społecznym w Kobylinie, od 40 lat związanym z tenisem stołowym. Ostatnio wybrany do zarządu Wielkopolskiego Związku Tenisa Stołowego. Był także trenerem w Krotoszu oraz szefem Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Miał w sobie wiele ciepła, szanował ludzi i ich poglądy. Dzięki poczuciu humoru zaradzał konfliktom. Zmarł 4 grudnia 2012 r.

Józef Banasiewicz
Długoletni kapelmistrz Krotoszyńskiej Orkiestry Dętej, wyróżniony tytułami Zasłużony Działacz Kultury i Zasłużony dla Krotoszyna. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Prowadził także orkiestrę dętą w Koźminie. Nominowany do tytułu Krotoszynianin Roku 2005. Był społecznikiem, przez wiele lat pełniąc funkcję przewodniczącego Rady Osiedla nr 8. Był powszechnie znany i lubiany. Zmarł 2 stycznia br.

Jerzy Konieczny
Przez blisko 50 lat związany z chórem Harmonia w Zdunach. Dyrygował nim podczas uroczystości patriotycznych, kościelnych i rocznicowych. Za zasługi i zamiłowanie do muzyki klasycznej przyznano mu brązową, srebrną, złotą i złotą z laurem odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Złoty Krzyż Zasługi (2008). Jego śmierć dla wielu była wstrząsem. Zmarł 10 stycznia br.


Marian Rabiega
W Urzędzie Miasta i Gminy w Koźminie przepracował 39 lat, pozostawiając opinię człowieka z sercem na dłoni. Od 30 lat członek Ochotniczych Straży Pożarnych, odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Umiał słuchać każdego, dobrze rozumiał potrzeby młodych ludzi. Mimo wielu obowiązków zawodowych miał czas na swoje hobby – pieczenie ciast. Zmarł 21 stycznia.

Zenon Karolewski
Przez całe swe życie prowadził zakład fryzjerski na zdunowskim Rynku. Zgodnie z rodzinną tradycją został strażakiem OSP. Piastował funkcje drugiego wiceprezesa i jej naczelnika (1996-2003). Założył Klub Honorowego Strażaka. Był całkowicie oddany swemu środowisku, na szyi zawsze nosił najwyższe odznaczenie pożarnicze. Zmarł 28 stycznia 2013 po długiej chorobie.


Cecylia Brykczyńska
W okresie powojennym prowadziła z mężem piekarnię i ciastkarnię, którą odziedziczyła po swoim ojcu. Miała instynkt społecznikowski. Była  m.in. działaczką PTTK w Krotoszynie, a w czasie okupacji udzielała się w konspiracyjnym harcerstwie. Uczestniczyła w pracach Ligi Kobiet, konstruktywnie odnosząc się do działań władzy, która zwalczała prywatną przedsiębiorczość. Była człowiekiem rozsądnym i życzliwym. Zmarła 3 lutego br. w wieku 92 lat.  


Mirosław Rybczyński
Pochodził z Kalisza, z wykształcenia był etnografem, kierował muzeum w Krotoszynie w latach 1967-1968. Potem pracował w zakładach mięsnych, gdzie wszedł do Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej (1981). Internowany 17 grudnia 1981 r. Miał rozległe zainteresowania, dużo czytał, współpracował z Rzeczą. Ostatnie lata życia spędził w Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Zmarł w Bolesławcu 11 czerwca br.

Ignacy Radajewski
Przez ćwierć wieku pełnił funkcję prezesa koła Polskiego Związku Wędkarskiego PZL Krotoszyn. Przez kilka kadencji członek zarządu okręgu. Spokojny, a jednocześnie energiczny w swoich działaniach, życzliwy człowiek. Otrzymał Złotą Odznakę z Wieńcami za zasługi dla związku. Urodzony społecznik, zmarł 20 czerwca br.

Ks. Henryk Marczewski
Emerytowany proboszcz parafii św. Marcina w Borzęciczkach, od 1994 r. kapelan Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich okręgu leszczyńskiego. Ostatnio mieszkał w Krotoszynie, gdzie posługiwał w kościele farnym. - Wszyscy mogli na niego liczyć. Promieniowała od niego dobroć i serdeczność – mówili wierni na wieść o wypadku samochodowym kapłana. Zmarł 6 lipca br., pochowany został w Borzęciczkach.


Kazimierz Kłopocki
Pełnił wiele kierowniczych funkcji m.in. w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Krotoszynie, Wojewódzkiej Usługowej Spółdzielni Pracy, Chemicznej Spółdzielni Pracy, WZGS. W latach 1976-1981 był prezesem Klubu Sportowego Astra. W 1998 r., jako emeryt, uruchomił restaurację Cristal, która stała się przedsiębiorstwem rodzinnym. Był jednym z organizatorów jubileuszu 50-lecia KS Astra, bez reszty oddany idei sportu. Zmarł 17 sierpnia br.


Henryk Jelinowski
Wieloletni pracownik Spółdzielni Inwalidów Jutrzenka w Krotoszynie, gdzie w 1980 i 1989 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Zakładowego Solidarności. Angażował się w akcję kolportowania ulotek i wydawnictw drugiego obiegu. Był współinicjatorem odsłonięcia tablicy upamiętniającej ks. Jerzego Popiełuszkę na kościele św. A. Boboli. Człowiek bezinteresowny, oddany sprawom innych ludzi. Zmarł 11 września br.


Renata Dolata
Absolwentka Liceum Ekonomicznego w Krotoszynie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Od 2007 r. dyrektor Szkoły Podstawowej w Kobiernie, gdzie wcześniej była nauczycielką informatyki i nauczania początkowego. Zapisała się w pamięci uczniów jako bardzo dobry nauczyciel i wychowawca, podkreślano, że była prawym człowiekiem. Zmarła 30 września br. w wieku zaledwie 48 lat.Jan Ratajski
Inżynier rolnik, absolwent Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Był kierownikiem wydziału rolnictwa i leśnictwa w PRN w Krotoszynie (1964-1975) i prezesem Powiatowego Związku Kółek Rolniczych. W latach 1978-1980 pełnił funkcje zastępcy naczelnika miasta i gminy Krotoszyn i dyrektora krotoszyńskiego oddziału PZU (1980-1994). Był odpowiedzialnym i sprawnym urzędnikiem, a także solidnym człowiekiem. Zmarł 10 października br.


Janusz Bilewicz
- Uśmiech zawsze Mu towarzyszył – powiedział nad jego grobem kustosz Sanktuarium Matki Bożej Lutogniewskiej. Z wykształcenia był technikiem ekonomistą, a także kamieniarzem i muzykiem wielu instrumentów. Przez wiele lat pracował w RUCH-u, potem założył znany zakład kamieniarski. Był wykonawcą i fundatorem cokołu pomnika Jana Pawła II w Krotoszynie, dobrym człowiekiem. Zmarł 21 października, spoczywa na cmentarzu w Lutogniewie.
 

Artykuł wyświetlono 3365 razy
Komentarze do artykułu
Avatar_missing_small
Marian Jankowski - 31 październik 2013, 10:29

Śp.Jerzy Konieczny - Kierownik PKS w Krotoszynie od roku 1974 do końca rozbioru tego popularnego zakładu pracy i do roku 1989 spacerowicz do Białego Domku.Za kierownictwa śp.Jerzego Koniecznego były plusy i minusy a opisać tego nie można.

Avatar_missing_small
Hanna Witczak - 01 listopad 2013, 22:15

Pytanie do Autora tego artykułu: Czy Śp. ksiądz Marczewski został na pewno pochowany w Borzęciczkach? Proszę o sprostowanie tej informacji, bo jakby nie patrzeć,
wprowadzacie Waszych Czytelników w błąd. Pozdrawiam Redakcję.

Avatar_missing_small
Marian Jankowski - 02 listopad 2013, 10:48

Ks.Henryk Marczewski.Pożegnalną mszę św.celebrował w borzęcickim kościele bp.Teofil Wilski a pochowany został na cmentarzu w rodzinnym Golejewku pow rawicki.

Dodaj komentarz