ODESZLI W 2016 ROKU

Zapisani w pamięci

Oprac. (mw), 30 październik 2016, 23:32
Średnia: 5.0 (1 głosów)
Jak co roku, przed Dniem Zmarłych, przypominamy krótkie biogramy zarówno mieszkańców naszego powiatu, jak i krotoszynian mieszkających z dala od swojego rodzinnego miasta, którzy pełnili ważne funkcje społeczne. Żywimy nadzieję, że na długo pozostaną w pamięci Czytelników naszego tygodnika.
Zapisani w pamięci
Zapisani w pamięci

Andrzej Szczepaniak, nauczyciel wuefu i trener siatkówki

Andrzej Szczepaniak
Znany i lubiany nauczyciel wf w krotoszyńskiej ósemce. Jako trener siatkarzy odnosił wiele sukcesów, m.in. prowadził siatkarzy Astry w III lidze seniorów. Bardziej przyjaciel niż pedagog, często traktujący swoją pracę w kategoriach społecznych. Ta tragiczna śmierć wstrząsnęła jego byłymi uczniami. Szczepana żegnano wieloma wzruszającymi postami. Od 2007 pracował za granicą, ale ostatnio żył w Krotoszynie w ciężkich warunkach. Zmarł 6 stycznia 2016, w wieku 46 lat.  

Marian Kusza
Absolwent Kołłątaja i dyrektor Państwowego Liceum Handlowego w Krotoszynie. Autor Dziejów Gimnazjum krotoszyńskiego 1836-1946. Studiował na Uniwersytecie Poznańskim – na wydziale medycznym i humanistycznym. Od 1952 związany z Krakowem, gdzie w latach 60. był kustoszem Muzeum Narodowego, a później kierownikiem Biblioteki Czartoryskich. Ojciec chrzestny urodzonej w Krotoszynie, światowej sławy chirurg, prof. Marii Siemionow.  Zmarł 11 stycznia, dożył 100 lat.

Kazimierz Doktór
Był socjologiem i nauczycielem akademickim, ukończył liceum pedagogicznego w Krotoszynie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1997 na Uniwersytecie Łódzkim. W młodości był bramkarzem CWKS Legia Warszawa, a później m.in. prezesem Polskiego Związku Tenisowego i członkiem GKKFiS oraz  PKOl. Zmarł w Warszawie 1 marca, miał 81 lat.  


Andrzej Kryszkiewicz
Lekarz ogólny i ginekolog, pochodził z Ostrowa. Przez 15 lat związany z Sulmierzycami, potem pracował w  Krotoszynie, gdzie kierował przychodnią ginekologiczną. Był lekarzem z powołania, zawsze starał się być blisko pacjenta. Do legendy przeszły rower i wóz konny, którymi docierał do chorych w latach 60. Był ojcem trzech córek, miał trzy wnuczki i sześcioro prawnuków i to rodzina dawała mu najwięcej radości w wolnych od zawodu chwilach. Zmarł 11 marca w wieku 89 lat.


Zygmunt Kozupa
Zygmunt Kozupa był znany jako właściciel biura podatkowego Kazbek i połecznik. W latach 2002-2010 radny miejski, a także przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Należał do Klubu Przedsiębiorców Ziemi Krotoszyńskiej, zinicjował powstanie stowarzyszenia My Krotoszyniacy. Chętnie dzielił się swoją wiedzą ekonomiczną i skarbową, skupiał się na sprawach prawach prawa lokalnego i podatkowego. Wspomagał wielu ludzi. Był także filatelistą. Zmarł 25 lipca, miał 69 lat.


Maria Wygralak
Od 2003 była sołtysem Bożacina podejmując wiele inicjatyw budowlanych. Zasiadała w Radzie Miejskiej w Krotoszynie w latach 2006-2010 i 2014-2016. W tym pierwszym okresie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej rady. - Była osobą bardzo pracowitą, kreatywną i otwartą na innych – wspominała ją przewodnicząca Zofia Jamka. Cieszyła się także uznaniem i sympatią mieszkańców swojej wsi. Zmarła 27 sierpnia po ciężkiej chorobie, miała 52 lata.


Hieronim Woszczyński
Od 2006 przez trzy kadencje był radnym Rady Miejskiej w Sulmierzycach. Pełnił także funkcję przewodniczącego rady miejscowego muzeum. Pracował w krotoszyńskiej  firmie Jotkel. Jak wspomina Adam Orzeszyński, był człowiekiem życzliwym, spokojnym, a jego wypowiedzi jako radnego zawsze były wyważone i przemyślane. Głos zabierał w sposób przemyślany, Zanim zabierał głos. Jego pracę w radzie pozytywnie ocenia także burmistrz Dębicki. Zmarł 31 sierpnia.


Justyna Humbla
Była nauczycielką w szkołach podstawowych nr 7 i 8, a także w gimnazjum nr 4. Od 2008  związała się była z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Krotoszynie. Ukończyła  Uniwersytet Wrocławski (1997) i licencjat teologiczny z nauczania religii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2001). - Była bardzo oddana młodzieży, zawsze znajdowała czas na rozmowę, służyła dobrą radą – wspominał ją dyr. Roman Olejnik. Zmarła 21 września, miała 43 lata.

Zenon Musieliński
W ubiegłym roku po raz trzeci wybrano go sołtysem Staniewa. Swoją funkcję traktował bardzo odpowiedzialnie i starał się dla wsi zrobić jak najwięcej. W ostatnich latach położono tu chodniki i oddano do użytku boisko sportowe. Prywatnie jego zainteresowania wiążą się z rolnictwem, szkolnictwem i sportem. Zmarł 21 września w wieku 56 lat.

 

(DŁUŻSZE WSPOMNIENIA ZYGMUNTA KOZUPY I ANDRZEJA KRYSZKIEWICZA W WYDANIU PAPIEROWYM)


 

Artykuł wyświetlono 2952 razy
Komentarze do artykułu
Dodaj komentarz