W czym rzecz ?
W rankingach.

W rankingach. Samorząd Krotoszyna chwali się zajęciem 11. miejsca w rankingu dziennika Rzeczpospolita. Wybrano gminy, które najlepiej zarządzają swoimi finansami, dużo przy tym inwestując. Do bieżącego rankingu kapituła wykorzystała dane z lat 2009 – 2012. Analizowano także wartości środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów i wydatki na mieszkańca. Spośród wielkopolskich gmin podobnej wielkości wyżej od Krotoszyna sklasyfikowano tylko Kórnik (3. pozycja) i Puszczykowo (7. miejsce). Stolica naszego powiatu zanotowała duży awans, bo w zeszłym roku była na 27. miejscu w grupie najlepszych stu gmin miejskich i miejsko-wiejskich.
Kilkanaście dni wcześniej samorządowe czasopismo Wspólnota opublikowało ranking najbardziej zamożnych samorządów. Tutaj pod uwagę brano dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca. 174. lokata na 268 miast powiatowych, z dochodem na głowę 2 tys. 138,54 zł, nie jest już tak chlubna. Warto zaznaczyć, że oceniający uwzględniali tylko dochody własne i otrzymywane subwencje, a pominęli wpływy z dotacji celowych, czyli m.in. dotacje unijne, które mogłyby powodować chwilowy skok w górę w zestawieniu.
Wyższe dochody na mieszkańca mają: Rozdrażew – 2 tys. 555 zł, Zduny – 2 tys. 437 zł, Sulmierzyce – 2 tys. 409 zł i Kobylin – 2 tys. 227 zł. Gorzej wypadł tylko Koźmin Wlkp., gdzie dochód per capita wyniósł 2 tys. 113 zł. Z tego wynika, że prawie wszystkie gminy w powiecie są zamożniejsze od największego Krotoszyna.
Czy takie rankingi mówią prawdę o sytuacji miast i ich mieszkańców? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Ranking Rzeczpospolitej wyjaśnia, jak samorządowcy wydają pieniądze, a zestawienie Wspólnoty pokazuje tempo rozwoju oraz świadczy o jakości decyzji inwestycyjnych i admininistracyjnych, podejmowanych przez włodarzy gmin.
Obserwując zmiany zachodzące w naszym najbliższym otoczeniu można stwierdzić, że jest lepiej. Środki unijne pozwoliły na przeprowadzenie wielu inwestycji w drogownictwie, szkolnictwie i innych dziedzinach życia. Czy jednak przeciętnemu Kowalskiemu żyje się dzięki temu lepiej? Dla mieszkańców istotna jest wysokość dochodów w ich gospodarstwach domowych. A czasy są ciężkie i tylko nieliczni bardzo dobrze zarabiają.
Sebastian Pośpiech

Rzecz Krotoszyńska, nr 29/952, 23 lipca 2013 r.KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

treść:
podpis:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami czytelników
Rzeczy Krotoszyńskiej. Redakcja rzeczkrotoszynska.pl
nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Jeśli jest tak fajnie to dlaczego my mieszkańcy nie odczuwamy tego, a młodzież po studiach już tu nie wraca. Najważniejsze, że urzędasy zadowolone i mają się czym chwalić. Nikogo z nas mieszkańców to tak nie cieszy. Fajnie by było żeby za tym wyróżnieniem była praca dla wszystkich chętnych, no i godziwa płaca, a nie minimum.
al (23.07.2013 15:07)

Chwalą się i chwalą chodziaż nie ma czym... Te całe rankingi nie przekładają się na rzeczywistość, kto zarobi tutaj ponad 2tys złotych? Przecież dla uczciwych, zdrowych i chcących pracować ludzi nie ma pracy w naszym mieście. Dzisiaj jeśli nie masz orzeczenia o niepełnosprawności to pracy też raczej nie dostaniesz. Kiedyś trzeba było się uczyć a dzisiaj trzeba chorować żeby znaleźć zatrudnienie...
Pełnosprawny (25.07.2013 12:07)

Może pan redaktor napisze skąd te różnice w dochodach gmin,bo czegoś tu nie rozumiem,w Rozdrażewie w zasadzie nie ma żadnego-bez urazu dla tamtejszych przedsiębiorców-większego zakładu,a mimo to ma wyższe dochody na 1 mieszkańca aż o 416 zł/+19,4%/.Idąc dalej gdyby Krotoszyn miał takie wpływy na mieszkańca jak Rozdrażew to miałby dochody ogółem większe o ok.17.000.000 zł .Zachodzi więc pytanie czy w Rozdrażewie dobrze jest prowadzona gospodarka finansami ?,czy tam jest wszystko już cacy?czy Krotoszyn tym bardziej nie powinien być dumny,że przy dużo niższych zasobach wykonuje o wiele więcej?Rozumiem,ze dla pana redaktora jest dobrze,jeżeli jest gorzej,a jeżeli coś świadczy o tym,że jest jednak chociaż trochę lepiej,to należ to zdyskredytować za wszelką cenę.Takie to mamy dziennikarstwo,tak jak generalnie nasze \"polskie narzekanie\"-patrz malkontenctwo.
krotek (24.07.2013 11:07)

....czy emerytka to przypadkiem nie jest urzędniczka/urzędnik,bo wypowiedż bardzo merytoryczna,na marginesie ciekawa.Powstaje pytanie czy w Ostrzeszowie,Miliczu,Jarocinie,Kępnie,Pleszewie,Rawiczu i innych miastach-czyli tam gdzie wg.rankingu wspólnoty jest gorzej niż u nas , też tak wszyscy narzekają,czy to tylko nasza krotoszyńska specjalność??????.Jak jest u nas żle to widać na parkingach,gdzie ciągle jest za mało i to duzo za mało miejsc.Ludzie jak zwykle na cudze patrzycie i chwalicie a swoich walorów nie widzicie,ale widzą to inni i w tym bidnym Krotoszynie chca stawiać za wszelką cenę kolejny market,szaleńcy?,czy moae dobrze poinformowani o stanie zamozności naszych mieszkańcow?Ciekawy problem......
optymista. (25.07.2013 10:07)

Zaciekawiony tym artykułem,z zwłaszcza zderzeniem bardzo pozytywnego wyniku Krotoszyna uzyskanego w rankingu rzeczpospolitej, z treścią tegoż artykułu,tak na marginesie chyba już mniej pozytywnego, odszukałam w necie pełne wyniki obu rankingów.Patrząc na nie nasuwają sie od razu następujace wnioski:1/ranking rzeczpospolitej jest rankingiem obejmującym lata 2009-2012 i punktującym kilka dziedzin z zarządzania finansami oraz innych dziedzin gospodarki samorzadów,2/ranking wspólnoty dotyczy głównie roku 2012 i jest statystycznym porównaniem dochodów na 1 mieszkańca,3/w rankingu wspólnoty np.powiat krotoszyński jest na 23 miejscu najzamożniejszych powiatów,przypomnieć należy,że ponad 50% społeczności powiatu należy do m i g Krotoszyn,na marginesie idąc dalej należy zauwazyć,że mamy jeden z najboatszych powiatów,a czy to widać po inwestycjach?????,jednocześnie nasz powiat należy do najdroższych w zakresie utrzymania ,ale chyba to przodownictwo nie jest chlubą,4/wśród miast powiatowych Krotoszyn jest na 174 miejscu,jednocześnie ciekaw jestem jak to wyliczono,jeżeli Krotek nie jest samodzielną gminą,stąd nie ma chyba oddrębnej ewdencji na miasto i oddrebnej na wieś,ale nie ważne,patrząc dalej Ostrów Wlkp jest tuż przed Krotkiem-173,z kolei dalej za nami jest cała plejada miast:Ostrzeszów,Milicz,Jarocin,Kępno,Pleszew,Rawicz....itd.Myślę,że dopiero pełne zapoznanie się z treścią obu rankingów pozwala na właściwe formowanie wniosków i to wniosków na dzień dzisiejszy wielce pozytywnych dla Krotka,kazde inne podejście tematu jest po prostu nie obiektywne,natomiast odrębna sprawą jest problem naszego ciagłego narzekania i nie zadowolenia,ale ktoś kiedyś powiedział,że naród ,który narzeka jest narodem,który sie rozwija i......przy tym zostańmy.
emerytka (24.07.2013 12:07)


REKLAMA

[ Powrót do strony głównej ]