Śmieci na cmentarzu
– Na końcu cmentarza zalegają śmieci i rośnie mnóstwo chwastów – krytykuje nasz Czytelnik. Poza tym uważa, że firma grabarska pobiera zbyt wysokie opłaty za wykopanie grobów.


Ludzie wyrzucają także śmieci przy ogrodzeniu od ul. Lelewela


Zdaniem Czytelnika problemem jest brak odpowiedniej ilości pojemników na śmieci. Dwa kontenery stoją przy jednej z bram, poza tym na terenie nekropolii znajduje się jeszcze prowizoryczny betonowy kontener. To, według krotoszynianina, o wiele za mało. – Grabarz pobiera bardzo wysokie opłaty za wykopanie grobu, około tysiąca złotych. Prawdopodobnie sam ustala sobie stawki. I w to jest wliczona opłata za śmieci, ale kontenerów nie ma. Kiedyś jeszcze jeden stał przy nowej części cmentarza, ale został zabrany mniej więcej dwa lata temu. Teraz podstawiają go tylko na święta. Dlaczego? Ludzie przez to składują śmieci obok wejścia, a na końcu cmentarza leży pełno śmieci i rosną chwasty. I to wszystko leci na pomniki. Jak babcia licząca sobie 70 czy 80 lat ma pójść na drugi koniec cmentarza wynieść śmieci? Nie jest w stanie – krytykuje Czytelnik.

Nie dbają o czystość?
Zdaniem mężczyzny na sytuację na cmentarzu narzeka wiele osób. – Ale każdy boi się cokolwiek powiedzieć. Jestem tam codziennie, bo pracuję w firmie kamieniarskiej i na bieżąco widzę, co tam się dzieje. W innych miastach jakoś cmentarze mogą być czyste, a u nas grabarz zwala cała winę na ludzi, że śmiecą, ale prawda jest taka, że gdyby on sam dbał o porządek i gdyby te kontenery stały, wszystko by wyglądało inaczej – mówi krotoszynianin.
Będąc na cmentarzu, nietrudno dostrzec walające się tam śmieci. Przy jednym z wejść, od strony kaplicy, leży kupka pustych butelek i zniczy. Napotkani ludzie, pielęgnujący groby swoich bliskich, nie szczędzą krytyki. – Kiedyś tu było wszystko zrobione, chwasty powyrywane, uliczki ładnie powyznaczane, nie było śmieci. A teraz to kpina, jak wygląda nasz cmentarz – mówi emerytowany krotoszynianin. Napotkana na cmentarzu kobieta mówi: – Sprzątam groby bliskich, ale zawsze też pielę teren z nimi sąsiadujący i odcinam rozrośnięte gałęzie pobliskiego krzewu. Prawda jest taka, że jak ja tego nie zrobię, nikt się tym nie zajmie.

Nie mam wyjścia
Odpadami komunalnymi na cmentarzu zarządza w imieniu parafii farnej właściciel firmy oferującej usługi grabarskie.
Agnieszka Marciniak
(więcej przeczytasz w gazecie)

Rzecz Krotoszyńska, nr 29/952, 23 lipca 2013 r.KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

treść:
podpis:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami czytelników
Rzeczy Krotoszyńskiej. Redakcja rzeczkrotoszynska.pl
nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nie tylko śmieci można spotkać na cmentarzu. Ludzie chodzą tam na spacer z pieskami,które załatwiają się przy grobach.
Sprzątająca po psie. (25.07.2013 14:07)


nie wiem czy ktos pamieta poprzednich grabarzy na cmentarzu bylo czysto smieci wywiezione i nie bylo problemu a teraz obecni tylko patrza jak zgarnac jak najwieksza kase nic nie robiac i nie bylo klopotu zima ze ziemia mocno zmarzla ale czasy sie zmieniaja liczy sie tylko kasa pozdrawiam wszystkich czytelnikow
kroto59/2013 (25.07.2013 22:07)

ustawa działa
lechioś (24.07.2013 19:07)

Jak grabarz może mieć pożądek na cmętrzu jak ma bałagan wokół siebie!!!!!!!!!!!!!!!
HANKA. (25.07.2013 03:07)

Ciekawe czy grabarz wystawi paragon za swoja robote:)
Andrzej (23.07.2013 18:07)


Prosimy o ukaranieza odpowiedzialnych osób ,gdyż jest
śnietnisko . Krotoszyn jest zaniedbanym miastem ,chodniki ruchome ,dziury ciasne zaniedbane ulice .
Drygas (23.07.2013 16:07)

A kto go zatrudnia i kto ustala takie stawki za wykopanie grobu a jeśli wykonuje usługi grabarskie w imieniu parafii to parafii powinno się płacić a parafia jemu. A kto wystawia fakturę za wykonanie pracy za to Urząd Skarbowy powinien się zabrać bo wszyscy płacą podatki a jak są takie dochody to jaki płaci podatek. ja coś na ten temat wiem bo mam swoją firmę i wiem ile trzeba płacić w urzędzie skarbowym
xx (23.07.2013 22:07)

Dlaczego mimo iż logistycznie są możliwości (osoby chętne z miejscowości, wsi obok) nikt oprócz krotoszyńskiego grabarza nie może dokonywać wykopów pod grobu? Czy kopacz ten posiada jakiś monopol na kopanie dołów?
kabaczek (25.07.2013 21:07)


REKLAMA

[ Powrót do strony głównej ]