Najnowsze artykuły
1 września 1939 roku. Zapis wydarzeń
To był pierwszy piątek miesiąca, więc wielu mieszkańców Krotoszyna i okolic o wybuchu wojny dowiedziało się podczas porannej mszy św. Niebo nad miastem było czyste, dopiero po południu zaczęło przybywać trochę cumulusów. Temperatura sięgnęła 23-24 stopni, w pełnym słońcu było więc bardzo gorąco.
Opracował Janusz Urbaniak
Chopin w Krotoszynie
Mieszkańcom naszego miasta postać wielkiego kompozytora kojarzy się zwykle z pobliskim Antoninem, gdzie w 1827 i 1829 r. gościł u Antoniego Radziwiłła. Ale także z... Krotoszynem, gdzie Fryderyk zatrzymał się na chwilę podczas swojej podróży.
Janusz Urbaniak
19 kwietnia - dwa ciekawe spotkania historyczne
Do Krotoszyna dotrze wkrótce wystawa planszowa będąca swoistą opowieścią o Bibliotece Polskiej w Paryżu. W 1838 r. na wyspie św. Ludwika założyli ją emigranci po powstaniu listopadowym, skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim.
Janusz Urbaniak
Marian Beck. Kliniczny obraz zła
Był pierwszym szefem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krotoszynie. W czasie przesłuchań miał zwyczaj przypalania partyzantów. Zmarł w 1969 roku w... szpitalu psychiatrycznym w Tworkach pod Warszawą.
Janusz Urbaniak
W rocznicę wyzwolenia Krotoszyna pamiętali o bohaterach
Jak co roku, 23 stycznia władze samorządowe, radni oraz poczty sztandarowe uczcili tych, którzy wyzwolili Krotoszyn z niemieckiej niewoli w 1945 r.
Paweł Krawulski
Rocznica Września 1939. Historię wojny w Krotoszynie pisały kolejowe tory
1 września 1939 r. wiele wskazywało na to, że przygraniczny Krotoszyn zostanie zrównany z ziemią. Przecież mieścił się tutaj garnizon. Niemcy przekroczyli granicę w rejonie Ujazdu i Chachalni już o godz. 4.00, a o 5.00 weszli do Sulmierzyc.
Janusz Urbaniak
70. rocznica bitwy pod Benicami. Przyjechał biskup kaliski
Msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, apel poległych i wzruszająca wieczornica w szkole - tak wyglądały obchody 70. rocznicy bitwy pod Benicami.
Sebastian Pośpiech
Maszyna do szycia od Jacoba Schlesingera z Krotoszyna
Czasami, kiedy przymykam oczy, zdaje mi się, że słyszę charakterystyczny terkot maszyny, a pod powiekami jawi mi się pochylona sylwetka Mamy z okularami na końcu nosa, która ściegiem w przód – w tył przyszywa łatę do przetartych na tyłku portek.
Kazimierz Orzechowski
Smoleńsk po raz piąty
Minęła 5. rocznica katastrofy smoleńskiej.
Janusz Urbaniak
23 stycznia 1945 roku w Krotoszynie. Śmierć przyszła w ostatnim dniu wojny
Publikujemy wspomnienie 91-letniej krotoszynianki, Władysławy Biedermann (zd. Mądroszkiewicz), która przywołuje zdarzenia z 23 stycznia 1945 r. w Krotoszynie. Pokazują one rzeczywistość wojenną przez pryzmat codziennego życia jednej z rodzin. Wspomnienie spisał Czesław Tomczyk.
oprac. Janusz Urbaniak
Najczęściej czytane
To był pierwszy piątek miesiąca, więc wielu mieszkańców Krotoszyna...
Publikujemy wspomnienie 91-letniej krotoszynianki, Władysławy...
Czasami, kiedy przymykam oczy, zdaje mi się, że słyszę...