Najnowsze artykuły
Wykład o historii Izraela
29 października w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyło się 12. spotkanie z cyklu „Wiara, nauka, sens - kultura europejska wobec spraw ostatecznych". Tym razem gościem dr. Jacka Kępy był ks. dr Ryszard Kempiak, salezjanin, biblista, wykładowca akademicki z Wrocławia.
(pik)
1 września 1939 roku. Zapis wydarzeń
To był pierwszy piątek miesiąca, więc wielu mieszkańców Krotoszyna i okolic o wybuchu wojny dowiedziało się podczas porannej mszy św. Niebo nad miastem było czyste, dopiero po południu zaczęło przybywać trochę cumulusów. Temperatura sięgnęła 23-24 stopni, w pełnym słońcu było więc bardzo gorąco.
Opracował Janusz Urbaniak
Odpust u Jana Chrzciciela w Krotoszynie
24 czerwca, w dniu narodzin św. Jana Chrzciciela, w parafii farnej w Krotoszynie odbył się odpust. Św. Jan Chrzciciel patronuje kościołowi ufundowanemu pod koniec XVI w. przez Jana Rozdrażewskiego.
(jur)
Chopin w Krotoszynie
Mieszkańcom naszego miasta postać wielkiego kompozytora kojarzy się zwykle z pobliskim Antoninem, gdzie w 1827 i 1829 r. gościł u Antoniego Radziwiłła. Ale także z... Krotoszynem, gdzie Fryderyk zatrzymał się na chwilę podczas swojej podróży.
Janusz Urbaniak
Marian Beck. Kliniczny obraz zła
Był pierwszym szefem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krotoszynie. W czasie przesłuchań miał zwyczaj przypalania partyzantów. Zmarł w 1969 roku w... szpitalu psychiatrycznym w Tworkach pod Warszawą.
Janusz Urbaniak
Dzwon od krotoszynian dla Ziemi Świętej
Parafia św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie ufundowała dzwon wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II dla Sanktuarium Prymatu św. Piotra w Ziemi Świętej.
Janusz Urbaniak
Niesamowita historia poszukiwań fryzjera Tomaszewskiego z Krotoszyna
Powodzeniem zakończyły się poszukiwania rodziny ofiary niemieckiego obozu koncentracyjnego Tadeusza Tomaszewskiego. Mieszkający przed II wojną światową w Krotoszynie fryzjer, który pracował później w Gostyniu, zmarł wiosną 1945 r. Po okupacji bez skutku szukali go ojciec i matka.
Sebastian Pośpiech
Jacek Kępa o Arystotelesie
W poniedziałkowe popołudnie 19 czerwca, w gościnnych progach Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się już 6 spotkanie z cyklu: Wiara, nauka, sens - kultura europejska wobec spraw ostatecznych.
(pik)
Co powiedziałby nam dzisiaj profesor Ławniczak?
22 kwietnia minęła 30. rocznica śmierci profesora Hieronima Ławniczaka. Umarł w 1987 r., w czasach tak odległych, że dziś można je nazwać epoką obcą. Młodym ludziom brakuje zapewne wyobraźni, aby zdać sobie sprawę, jak żyło się latach komunizmu i dyktatu jednej partii, która wszystko wiedziała najlepiej. I mam nadzieję, że ich wyobraźnia nie zostanie wkrótce brutalnie skorygowana...
Janusz Urbaniak
W rocznicę wyzwolenia Krotoszyna pamiętali o bohaterach
Jak co roku, 23 stycznia władze samorządowe, radni oraz poczty sztandarowe uczcili tych, którzy wyzwolili Krotoszyn z niemieckiej niewoli w 1945 r.
Paweł Krawulski
Najczęściej czytane
To był pierwszy piątek miesiąca, więc wielu mieszkańców Krotoszyna...
W poniedziałkowe popołudnie 19 czerwca, w gościnnych progach...
Publikujemy wspomnienie 91-letniej krotoszynianki, Władysławy...