Najnowsze artykuły
Niezwykła plantacja krzeseł
Tę metodę znali już podobno starożytni Grecy i Egipcjanie. Polega ona na uprawie roślin, dzięki której pozyskujemy naturalnie uformowane przedmioty.
adm  
Nasiona dębu szypułkowego wymagają troskliwych zabiegów
Żołędzie dębu szypułkowego opadają z drzew w październiku. Zbierane są przez pracowników prosto z ziemi. W szkółce leśnej w Kuklinowie są oczyszczane i poddawane zabiegom fitosanitarnym, zanim będą gotowe do wysiania.
adm  
Dlaczego spadają liście z drzew?
Jesień kojarzy nam się z drzewami gubiącymi liście. Zjawisku temu towarzyszy niezwykły festiwal barw. Żółć, czerwień, brąz, a nawet fiolet, to kolory dominujące teraz w lesie. Dzięki doskonałej pogodzie możemy się cieszyć nimi wyjątkowo długo. Wielu z nas nurtuje zapewne pytanie postawione w tytule.
adm  
Wilków u nas (raczej) nie spotkasz...
Ile jest wilków w Polsce, dokładnie nie wiadomo. Obecnie wielkość krajowej populacji jest wedle różnych źródeł szacowana na ok. 1200-2000 osobników. W okolicach Krotoszyna wilk nie był widziany od dziesięcioleci.
adm  
O bushcrafcie słów kilka
Skauting, survival, bushcraft – nowe (?), zataczające coraz szersze kręgi i profesjonalizujące się zjawisko zawsze było i jest związane z lasem. Jak funkcjonować, gdy to, co dla jednych stanowi ucieczkę od cywilizacji i oazę wolności, dla innych jest zakładem pracy z całym spektrum przepisów?
adm  
Z czworonogiem do lasu
Wakacje to idealny czas na spacery. W lasach pojawiły się grzyby, więc najlepiej wyruszyć w knieje. Czy możemy zabrać ze sobą psa? Jak zapewnić mu bezpieczeństwo?
adm  
Lasy kontra susza
Lasom przypisuje się duże zdolności magazynowania wody. Badania pokazują, że na terenach o dużej lesistości miesięczne przepływy w ciekach wodnych są bardziej wyrównane niż te poza obszarami leśnymi. Jednak w ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z długimi okresami suszy.
adm  
Coraz większe zagrożenie pożarami
Fala upałów, która od wielu dni przetacza się przez Europę, przyczyniła się do ogromnych pożarów. Wysokie temperatury zagrażają również naszym lasom.
adm  
Jak od XIX wieku zmieniał się mundur leśnika
Mundur wyróżnia leśników spośród innych grup zawodowych. Jest symbolem służby państwowej pozwalającym łatwo identyfikować ludzi lasu. Towarzyszy nam prawie 200 lat i choć zmieniał się wielokrotnie, to do dzisiaj zachowały się dwa podstawowe elementy: symbol orła i haftowane liście dębowe.
adm  
Zmierzchnica trupia główka
„Taka Szarańcza padła na milę od Kalisza, z której dwie złapano, i jednę serwują w Kapitule Gneźnieńskiej [sic!], a drugą OO. Reformaci w Kaliszu, tę gdy wzięto w rękę, skrzeczała jako gacek i pianę żółtą z pyska toczyła, cała była kosmata, jak aksamit, śmierć na piersiach, nogi dwie kosmate i zęby wiewiórcze mająca etc.”
adm  
Tajemnica kwiatu paproci
W kalendarzu czerwiec, miesiąc letniego przesilenia. Dni są bardzo długie, a noce coraz krótsze. Niebawem nadejdzie noc świętojańska, z którą wiąże się wiele wierzeń i przesądów. Główną rolę odgrywają w niej dwa żywioły: ogień i woda. Panny tańczą wokół ognisk, tzw. sobótek, i puszczają wianki na wodzie. Kawalerowie, sami lub z wybranką, wyruszają na poszukiwania kwiatu paproci. Jego odnalezienie ma zapewnić bogactwo i dostatek.
adm  
Prognozują występowanie szkodliwych owadów
Ważnym elementem pracy leśników jest trafne prognozowanie i przewidywanie zagrożeń ze strony szkodliwych owadów.
adm  
Jedyne takie drzewo iglaste
Chodzi oczywiście o modrzew europejski, który jako jedyne drzewo iglaste w naszym kraju zrzuca igły na zimę. Jego łacińska nazwa to „Larix decidua L.”. Gatunek ten w sposób naturalny wywodzi się z terenów Alp i Karpatów.
adm  
Znajdując malucha
Za oknem wiosna wybucha nowym życiem, zakwitają kwiaty, a i świat zwierząt nie pozostaje w tyle. Większość gatunków wydaje na świat potomstwo. Niebawem będziemy mogli się natknąć na młode zające, sarny, pisklęta… Jak zachować się w czasie takiego spotkania?
adm  
Kruk – ptak tajemniczy i inteligentny
W naszym cyklu o ptakach prezentujemy kruka. Ptak ten w pradawnych czasach uchodził za symbol tajemniczości i mądrości. Najczęściej miał pełnić rolę posłańca lub strażnika, zamieszkującego stare zamki, zniszczone kościoły i cmentarze.
adm  
Jak nie dopuścić do pożaru lasu?
Lasy Nadleśnictwa Krotoszyn zaliczone są do kategorii II (średniej) zagrożenia pożarowego.
adm  
Czy spalanie drewna przyczynia się do smogu?
Nie wiadomo, na jak długo starczą zasoby paliw kopalnych, takich jak ropa czy węgiel. Jedno jest jednak pewne – są to zapasy skończone. Inaczej jest z drewnem, które jest surowcem odnawialnym.
adm  
Dąb – leśna opoka
Uważany za króla wszystkich drzew, symbol długowieczności, opiekuńczości, mądrości i dojrzałości. Na stałe wpisany w krajobraz polskich lasów. Jakie tajemnice skrywa w swoim pniu?
adm  
Przedwiośnie. Szukamy w lasach jego pierwszych zwiastunów
Pomimo trwającej jeszcze zimy nasi leśnicy zapraszają na wycieczkę do lasu, gdzie można już dostrzec pierwsze zwiastuny wiosny.
adm  
Harwester nie musi straszyć
Dla leśników jest nieocenionym pomocnikiem, dla aktywistów potworem rozjeżdżającym rośliny i zwierzęta. Jak jest naprawdę?
adm  
Huczne gody, czyli dzicze wesele
Choć przyroda stoi na progu zimy i wydaje się, że las zapada w odrętwienie, to w świecie zwierząt życie kipi.
adm  
Najczęściej czytane
Po artykule "Bezczelny kierowca potrącił ochroniarza Wodnika"...
Tragedia w Darłówku. W szpitalu zmarł 14-latek z Sulmierzyc, który...
W środę 5 kwietnia ok. godz. 21.30 na krotoszyńskim deptaku...
Najnowsze artykuły
15 grudnia ok. północy na ul. Benickiej w Krotoszynie znaleziono...
Na krotoszyńskim targowisku mężczyzna zabijał karpie odcinając...
Wszyscy pracownicy administracyjni Sądu Rejonowego w Krotoszynie...
Najczęściej czytane w tygodniu
Firma Tomex z Kobierna samowolnie zmieniła część warsztatu naprawy...
Energa Obrót S.A. ma dość zamieszania wokół swego biura w...
Na krotoszyńskim targowisku mężczyzna zabijał karpie odcinając...