Krotoszynianin XX wieku

Plebiscyt raz na 100 lat

SZLI, DOBRZE CZYNIĄC

Doktor Władysław Bolewski na pierwszym miejscu – zdecydowali swoimi głosami czytelnicy naszego tygodnika. Wyniki plebiscytu Krotoszynianin XX wieku ogłosiliśmy w maju 2001 r. w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka.

Na ogłoszony w grudniu 2000 r. plebiscyt wpłynęło 631 wypełnionych kuponów. Listę 26 kandydatów do tytułu Krotoszynianin XX wieku redakcja sporządziła korzystając z pomocy miejscowych towarzystw kulturalnych i muzeum, biorąc też pod uwagę sugestie piszących do nas czytelników.

Celowo nie stawialiśmy żadnych ograniczeń – kandydat nie musiał pochodzić z Krotoszyna ani spędzić w nim całego życia. Chodziło przede wszystkim o to, by był to człowiek, który silnie zaznaczył swój ślad w dwudziestowiecznej historii miasta. Biogramy wszystkich pretendentów do tytułu przedstawialiśmy kolejno na łamach Rzeczy. Na każdym kuponie było pięć pozycji. Niektórzy z głosujących zapisali wszystkie miejsca, inni wytypowali jedną, dwie, trzy lub cztery osoby. W trakcie komisyjnego liczenia głosów przyjęliśmy następującą zasadę: pierwsza osoba na liście otrzymywała pięć punktów, druga – cztery, trzecia – trzy, czwarta – dwa, piąta – jeden.

Najwięcej punktów otrzymał doktor Władysław Bolewski, zmarły przed czterdziestu laty lekarz i społecznik, a przede wszystkim gorący patriota. W czasach gimnazjalnych i studenckich działał w konspiracyjnych organizacjach niepodległościowych. Jeden z jego powrotów z więzienia, w roku 1908, przerodził się w wielką manifestację patriotyczną. Krotoszyńskie matki ofiarowały mu wówczas haftowanego orła, do dziś przechowywanego w miejscowym muzeum. Doktor Bolewski przewodził walczącym pod Zdunami powstańcom wielkopolskim, został wówczas ranny. Prawie do końca swoich dni pracował jako słynący z fachowości i dobroci lekarz. Na jego grobie widnieje napis: Szedł, dobrze czyniąc.

Sporządzona na podstawie głosów lokalnej społeczności lista dziesięciu najwybitniejszych krotoszynian minionego stulecia (publikujemy ją poniżej) zawiera między innymi nazwisko syna Ziemi Krotoszyńskiej uznanego przez Kościół za błogosławionego – biskupa Michała Kozala i kandydata na ołtarze – misjonarza oblata Antoniego Kowalczyka, nazywanego przez kanadyjską wspólnotę emigracyjną Bratem Ave, ze względu na szczególne uwielbienie Matki Bożej). Do złotej dziesiątki zaliczono też dwie osoby żyjące – lekarza Bogdana Kolasińskiego i byłego przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego Wiesława Orzechowskiego.

Wyniki plebiscytu ogłosiliśmy w Muzeum Regionalnym, w dniu otwarcia korespondującej z nim wystawy Krotoszynianie ubiegłego stulecia.

Wszystkim, którzy wzięli udział w historycznym głosowaniu, najserdeczniej dziękujemy!

Dyplom odbiera Wiesław Orzechowski

oraz Bogdan Kolasiński

* * *

WYNIKI GŁOSOWANIA

1. Władysław Bolewski; lekarz, społecznik, powstaniec (1190 pkt.)
2. Antoni Kowalczyk; pochodzący z Lutogniewa oblat, misjonarz w kanadyjskim Edmonton, kandydat na ołtarze (881 pkt.)
3. Hieronim Ławniczak; nauczyciel, wychowawca młodzieży, regionalista (834 pkt.)
4. Michał Kozal; pochodzący spod Krotoszyna błogosławiony biskup (671 pkt.)
5. Jan Duczmal; oddany młodzieży nauczyciel (341 pkt.)
6. Bogdan Kolasiński; patriota, lekarz (298 pkt.)
7. Stanisław Nabzdyk; działacz ludowy (282 pkt.)
8. Wanda Grabska; regionalistka (279 pkt.)
9. Seweryn Rosik; ksiądz, prof. KUL (250 pkt.)
10. Wiesław Orzechowski; animator przemian w 1989 r. (245 pkt.)
Więcej z kategorii
Krotoszynianin spadł z rampy i zginął na miejscu
15 grudnia ok. północy na ul. Benickiej w Krotoszynie znaleziono ciało mężczyzny. Jak się okazało, spadł z rampy, z wysokości ok. 1,5 m.
Sebastian Pośpiech
Zabijał karpie gilotyną bez ogłuszania
Na krotoszyńskim targowisku mężczyzna zabijał karpie odcinając głowę tępą gilotyną. Ryby nie były wcześniej ogłuszane. Drastyczny film trafił do sieci, a sprzedawca...
Sebastian Pośpiech
Protest w sądzie. Wszystkie rozprawy odwołane
Wszyscy pracownicy administracyjni Sądu Rejonowego w Krotoszynie poszli na zwolnienia lekarskie. W tym tygodniu praktycznie nie odbywają się żadne rozprawy.
Sebastian Pośpiech
Protest mieszkańców Borzęciczek
Mieszkańcy Borzęciczek i przyległych miejscowości nie chcą na swoim terenie kolejnej chlewni. Dali temu wyraz podczas zebrania z 5 grudnia.
(pik)